Suudi Arabistan, terörün finanse edilmesine karşı mücadele yürütüyor

Kara para aklama ve terör fonu ile mücadele için IMF ve Suudi Arabistan tarafından organize atölye çalışması yürütülüyor.

Kara Para Aklama Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Adel el Qulish, geçtiğimiz pazar günü Riyad’da Uluslararası Para Fonu (IMF) iş birliğiyle düzenlenen atölye çalışmasında, Suudi Arabistan’ın, finansal suçlarla mücadeleye büyük önem verdiğini söyledi.

Qulish, “kara para aklama, terör fonları ve silahların yaygınlaştırılması” konularının öncelikli meseleleri olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan, kara para aklama ile mücadele etmek için yasal, kurumsal ve profesyonel önlemler geliştirme kapasitesini ve terör fonu ile mücadele yollarını artırıyor.

Qulish, Suudi Arabistan’daki bütün kurumların ilgili politika ve prosedürleri uyguladığını ve zayıflıkları keşfetme, önleme, izleme ve şüpheli faaliyetleri bildirme konusunda önemli bir rol üstlendiklerini ifade etti.

Suudi Arabistan’ın bu girişimleri, IMF çatısı altında, kara para aklama ve terörle mücadele ile bu programları için teknik yardım fonunu destekleme ve geliştirme girişimine olan inanca dayanıyor.

Arab News