Suudi Arabistan’ın 500 yıllık pazarı hala ününü koruyor

Suudi Arabistan’ın Balgharshi eyaletindeki “Saturday Market”, bölge halkı tarafından korunarak 500 yıldır canlı kalan tarihi bir miras. Bu büyük tarihi mirasa sahip çıkan bölge halkı pazarın popülaritesini tekrar arttırmış durumda.

Tarihi hikayelere ev sahipliği yapmış olan bu “Saturday Market” pazarı, hem bölge halkı, hem de ülke için büyük bir miras niteliğinde. Tarihi ihtişamını koruyarak 500 yıldır ticaretin bölgedeki en canlı merkezi olmayı başaran pazar, Sarawat dağlarını geçen hacılar için de ayrı bir destinasyon görevi görüyor.

Pazarın en büyük özelliklerinden biri ise, çevre bölgelerdeki ailelerin el emeklerinden oluşan ürünlerin yer alması. Yerel olarak üretilen ürünlerin satıldığı pazarda geleneksel yemekler de servis ediliyor.

PAZARIN ORTAYA ÇIKIŞI

Adeta geleneksel açık hava AVM’si olan bu pazarın ortaya çıkışı ise, 500 yıl öncesinde, Yemen’den gelen hacıların güzergahının belirlenmesine kadar dayanıyor.

Kunfudah limanına yakın olmasından dolayı kolay erişimin sağlandığı bu pazarda, ilk zamanlar çeşitli besi hayvanları ile birlikte sebze ve meyve alışverişi yapılırdı.

Zamanla ünü artan pazar, lüks gemilerin uğradığı süs eşyalarının ve değerli kumaşların satıldığı kervanların durağı olan kültürel bir merkez halini aldı.

Herkesçe bilinen pazarda güvenliği sağlamak ve kaçakçılığa engel olmak için harekete geçildi. Pazar liderleri adı altında pazarın istikrarını ve güvenirliğini korunmak için yönetim kurulu oluşturuldu.

500 yılın ardından Pazar şimdiki halini alarak taze, organik ve nadir ürünlerin alışverişinin yapıldığı bir merkez haline getirildi. Hayvansal gıdalar, baharatlar ve kuru yemişlerin en iyisinin bulunduğu pazarda ayrıca el sanatları da kendine yer buldu.

Her cumartesi kurulan bu pazar, eski popülaritesini kazanmak için sesini duyurmaya devam ediyor.

Al Arabiya