Suudi Arabistan’dan Sudan Askeri Geçiş Konseyi’ne destek

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında, Riyad’daki Yemame Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi. Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan’ın, Sudan Askeri Geçiş Konseyi’ne verdiği destek yeniden ifade edildi.

Toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklama yapan Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane, Bakanlar Kurulu toplantısında Arap, bölgesel ve uluslararası arenalardaki çeşitli konu ve gelişmelere ilişkin bir takım raporların gözden geçirildiğini belirtti.

Kral Selman bin Abdulaziz’in Sudan’a buğday, ilaç ve petrol ürünlerini kapsayan yardım paketi sunulması talimatı verdiğini hatırlatan Enformasyon Bakanı, Suudi Arabistan’ın kardeş Sudan halkının çektiği acıların azaltılmasına katkıda bulunma, tüm zorlukları aşma ve güvenlik ile istikrarı sağlama sürecinde yanında durma konusundaki kararlılığına dikkat çekti.

ASKERİ GEÇİŞ KONSEYİ’NİN EYLEMLERİNE DESTEK

Enformasyon Bakanı, Riyad’ın, Sudan halkının geleceği ve çıkarları için Askeri Geçiş Konseyi tarafından gerçekleştirilen eylemler ile can ve malların korunması amacıyla atılan adımlara verdiği desteği yineledi.

Toplantıda, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi’nin, Pakistan Alimler Meclisi tarafından dördüncü oturumu düzenlenen Uluslararası İslami Mesaj Konferansı’nın açılış töreni sırasında Suudi Arabistan ile Pakistan arasındaki kardeşçe ilişkilere övgüde bulunduğu konuşma takdir edildi.

Bakanlar Kurulu, Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Pakistan Alimler Meclisi tarafından her yıl ‘en etkili kişiler ile İslam’a ve Müslümanlara en çok hizmet edenlere’ verilen ‘2018 yılı Dünyanın En Etkili Kişisi’ ödülüne layık görülmesine övgüde bulundu.

Enformasyon Bakanlığı’nın aktardığına göre, Bakanlar Kurulu toplantısında, Yemen’in Hadramut iline bağlı Seiyun’da Yemen Cumhurbaşkanı Abdulhadi Mansur Hadi, Cumhurbaşkanı yardımcısı, hükümet, Arap ve yabancı büyükelçiler ve Arap Parlamentosu Başkanı’nın katılımıyla gerçekleştirilen ilk meclis oturumuna değinildi.

Toplantıda, bu durumun Yemen halkının devletlerini geri kazanma konusundaki istekleri ile güvenlik ve istikrarı sağlamak için ulusal değerlere olan bağlılıklarının bir göstergesi olduğu vurgulandı. Ayrıca, Yemenlilerin darbeci Husileri izole etme, İran destekli Husilerin neden olduğu insani ve sosyal felaketleri tespit ederek darbecilerin suçlarını ifşa etmek için uluslararası meclisler ve sivil örgütler ile birlikte çalışma isteklerinin teyid edildiğine dikkat çekildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu ile ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı İnsan Ticareti ile Mücadele Ofisi arasında teknik işbirliğini öngören mutabakat zaptı onaylandığını aktaran Enformasyon Bakanı, ayrıca Suudi Arabistan’ın içişlerine ilişkin bir takım kararlar alındığını da sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat