İşte 3 Suudi kadının Arap modasına getirdiği yenilik

Suudi Arabistan’da erkeklerin geleneksel kıyafeti olan Bisht, genellikle yünden yapılıyor ve nötr renkler kullanılıyor. Fakat üç Suudi Arabistanlı kadın, Bisht’e feminist bir dokunuş yapmaya hazırlanıyor.

3 KADIN MODA EVİNİ KURDU

Jilbab_NR, 2010 yılında kız kardeşler Nouf ve Nejoud Sharbatly ile onların arkadaşı Rehab Mirdad tarafından kuruldu. İlk koleksiyonları Bisht-abaya’ydı ve siyah kumaş üzerine altın ve gümüş işlemeli tasarımlar tasarladılar.

Nouf, markanın Cidde merkezli olduğunu ve Suudi Arabistan genelinde müşterileri olduğunu dile getirdi. Markanın, satış mağazası bulunmuyor, satışlarını Instagram üzerinden ve çarşıda yapıyorlar.

İNSTAGRAM HESABI ÜZERİNDEN SATIŞ YAPIYORLAR

Markanın, 35 bin takipçili bir Instagram hesabı var. Üçlü, kraliyet Bisht’inden esinlenerek Bisht-Abayalar tasarladı. Bisht-Abayalar rahat tasarımları ile kot pantolonlar ile tamamlanabilirler.

9 senedir piyasada olan jilbabların, kendi tasarımlarından esinlenerek yapılan benzerlerinden rahatlıkla ayırt edilebiliyor.

Jilbab_NR büyüdükçe yeni abaya ve jalabiyalar tasarlıyor. En önemli tasarım parçalarından biri Goyard abaya. Jilbab_NR en son koleksiyonunu Ramazan için tasarladı. Markanın tasarımcılarından olan Nouf, bu koleksiyonda renkli ve özel abaya ve jalabiaların olduğunu açıkladı.

Arab News