Notre Dame’ın yeniden inşasına küresel bağış

Notre Dame’ın inşası için dünyanın dört bir yanından bağışlar gelmeye başladı. İşte Katedral’in inşası için bağışta bulunan dev markalar ve iş adamları…

İlk bağış 200 milyon euro ile aktris Salma Hayek’in iş adamı kocası Francois Pino’dan geldi. L’Oreal’in sahibi olan Petincourt ailesi 200 milyon Avro, Total Oil, 100 milyon Avro bağışta bulunacağını açıkladı.

Moda evi Louis Vuitton da, dün çıkan yangında hasar gören Paris’in Notre Dame Katedrali’nin yeniden inşası için 200 milyon euro vereceğini taahhüt etti.

DEV MARKALAR ARD ARDA BAĞIŞTA BULUNDU

Ünlü Fransız moda evi Louis Vuitton’u bünyesinde barındıran Fransız lüks devi LVMH’den yapılan açıklamada, “Louis Vuitton, Arnault Ailesi ile birlikte Fransa’nın simgesi, mirasının ve birliğinin bu olağanüstü katedralin yeniden inşasına yardım etmeyi taahhüt eden LVMH Grubu’nun bir parçası olmaktan gurur duyuyor. Birlikte, bu mimari eserin yeniden inşasına adanan fona 200 milyon euro bağış yapacaklar” ifadeleri kullanıldı.

LVMH ayrıca internet sitesinden yaptığı açıklamada Fransa’ya katedralin yeniden inşasına yardımcı olmak için mimari ve finansal uzmanlarına erişim sağlayacağını belirtti.

Gucci, Saint Laurent ve Alexander McQuee gibi lüks markaların sahibi Kerin’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olan Fransız milyarder François-Henri Pinault de 100 milyon euro bağışta bulundu. François-Henri Pinault yaptığı açıklamada, “Bu trajedi tüm Fransız halkını ve bunun ötesinde manevi değerlere bağlı olan herkesi etkiliyor” dedi.

Şarkul Avsat