İsrail, Suriye’ye 3 bin 253 roket ve güdümlü füze fırlattı

İsrail’in Suriye topraklarında gerçekleştirdiği bombardımanların hedefleri arasında Suriye ve İran askeri üsleri, radarları, operasyon ve komuta odaları, kargo uçakları, cephane ve füze depoları gibi çeşitli noktalar vardı.

Independent Arabia’nın ulaştığı bilgilere göre İsrail operasyonlarının hedefinde ayrıca füze bataryaları, Suriye ve İran hava savunma merkezleri ve bir füze montaj tesisinin yanı sıra İran gözlem kuleleri ile Suriye’nin içlerindeki Hizbullah kampları da bulunuyordu.

SALDIRILARIN AYRINTILARI

İsrail, Suriye topraklarına yönelik 236 hava, kara ve deniz bombardımanı ile 3 bin 253 roket ve güdümlü füze atışı gerçekleştirdi. Suriye’nin doğusundan güneybatısına ve kuzeyine doğru gerçekleşen 150 saldırıdan 95’i Şam, el-Mezze ve el-Kis ve askeri havaalanları, Cemraya bölgesindeki Suriye Bilimsel Etütler ve Araştırma Merkezi, Kasiyun Dağı ve 4. Zırhlı Tümeni Komutanlığı’na düzenlendi. Diğer saldırılarda ise Halep, Hama, Deyrizor, Humus, Suveyda Havaalanı, İdlib, Kuneytire, Cebel-i Şeyh Dağı, Şam’ın doğu kırsalı, Lübnan-Suriye sınır bölgesi (Bekaa), Suriye-Lübnan sınır bölgesi, Lazkiye, Cebele, ed-Dimas, el-Kuseyr, Medaye ve Elbukemal’i hedef alındı.

KULLANILAN SİLAHLAR

Saldırılarda güdümlü füzeler ve İsrail tarafından geliştirilen ABD yapımı akıllı teknolojili roketler kullanıldı. Bazı bölgelere atılan füzeler, yaklaşık bir veya bir buçuk ton ağırlığındaydı. Çeşitli bölgelere atılan yüksek basınçlı füzeler oldukça etkiliydi. Bununla birlikte 4. Zırhlı Tümeni, İran Devrim Muhafızları (DMO) ve Hizbullah’ın bir parçası olduğu Kasiyun bölgesindeki Suriye-İran ortak istihbarat merkezlerine de zırh delici füzeler fırlatıldı.

İndependent Arabia’dan Emced es-Said’in haberine göre İsrail bombardımanlarda yeni F-35 model hayalet uçaklarını da kullandı. Tel Aviv’in 50 adet sipariş ettiği ve 17’sinin teslim aldığı ABD yapımı son teknolojiyle donatılmış F-35 savaş uçaklarından İsrail yapımı füzeler fırlatıldı.

İsrail, bombardımanlarının bir kısmında donanma gemilerini de kullandı. Güvenilir bir kaynaktan aktarılan bilgiye göre İsrail Suriye’deki T-4 Hava Üssü’ne yapılan saldırılardan birinde Akdeniz’de bir denizaltıdan son derece karmaşık ve akıllı teknolojiye sahip bir silah kullandı. Ayrıca Amerikan kruz (seyir) füzeleri gibi uzaktan yönlendirilen bir ton ağırlığındaki “Jericho” tipi bir füze de fırlatıldı. Söz konusu füzelerin oldukça uzak mesafelere ulaşabileceği belirtiliyor.

SURİYE, İSRAİL’E AİT F-16 VURDU

İsrail, Suriye’de savaşın başlamasından bu yana Suriye topraklarına son 3 yıldır karadan karaya, karadan havaya ve sahip olduğu balistik füzeler de dahil olmak üzere en gelişmiş füze modellerinin yer aldığı çok sayıda saldırı gerçekleştirdi.

Suriye, buna karşılık olarak 236 bombardımandan birinde İsrail’e ait F-16 model bir savaş uçağını vurdu. İsrail, pilotun kendi hatası sonucu yaralandığını ve İsrail topraklarına güvenli bir şekilde iniş yaptığını duyurdu. İsrail basınında yer alan haberlerde pilotun Hava Kuvvetleri’ne dönerek görevine kaldığı yerden devam ettiği belirtildi.

Suriye, İsrail’in saldırılarına karadan havaya sadece 20 füzeyle karşılık verdi. Suriye tarafından yayınlanan veriler, hava savunma sistemlerinin İsrail tarafından Suriye topraklarına fırlatılan çok sayıda füzenin engellendiği yönünde.

Birçok farklı kaynağa göre İsrail’in gerçekleştirdiği bombardımanlarda büyük çoğunluğu DMO ve Hizbullah unsurlarından olmak üzere Suriye askerlerinin ve sivillerin de aralarında bulunduğu 250’den fazla kişi öldü.

Söz konusu saldırıların Suriye askeri tesisleri ve füze bataryalarını tamamen tahrip etmesinin yanı sıra Suriye hava savunma sistemini uzun süre felç ettiği ve 1 milyar dolar zarara yol açtığı tahmin ediliyor.

Şarkul Avsat