İş ziyareti için BAE’ye gelenler KDV’den muaf tutulacak

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Federal Vergi Dairesi tarafından onaylanan bildiriye göre, iş ziyareti için BAE’ye gelenler harcamalarındaki KDV ücretlerini geri alabilirler. Geri kazanılabilecek asgari KDV tutarı ise, 2 bin Dubai Dirhemi (544 dolar).

Federal Vergi Dairesi (FTA) salı günü yaptığı açıklamada, 2018 yılında BAE’de iş ziyareti sırasında yapılan harcamalardan alınan KDV ücretleri için geri ödeme başvurularının alındığını açıkladı.

Geri ödemeyi güvence altına almak isteyenler FTA web sitesi aracılığıyla hazırlanış özel bir formu doldurmaları yeterli olacak. Geri kazanılabilecek asgari KDV tutarı ise, 2 bin Dubai Dirhemi (544 dolar) olarak belirlenecek.

1 Ocak 2018’den bu yana, tüketiciler mal ve hizmetlerin çoğunda yüzde 5 oranında bir ekstra vergi ödüyorlardı, artık bu dönem sona eriyor.

TURİSTLER DE VERGİLENDİRMEDEN MUAF

Ayrıca turistler geçtiğimiz yıl 18 Kasım’da yürürlüğe giren yasa ile BAE’de yaptıkları alımlar için vergileri geri alma hakkına sahipler.

FTA, iş ziyaretçileri için, KDV iadelerinin BAE’de veya Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) bölgesinde başka bir “uygulayıcı devlet” bulunmadığı yerlerde geçerli olduğunu açıkladı.

FTA Genel Müdürü Halid Ali Al Bustani, yeni prosedürün BAE’yi ticaret için küresel bir merkez haline getirme çabalarının sonucu olduğunu ve iş için ziyaret edenlerin ekonomik faaliyetleri desteklemek için yatırım dostu bir ortam yarattığını söyledi.

Akılda tutulması gerekilenler:

1. Geri ödeme talebinde bulunabilmek için ziyaretçilerin orijinal vergi makbuzlarını göndermeleri gerekiyor.

2. KDV’yi uygulamayan herhangi bir KİK ülkesinde ikamet eden işletmeler yine de geri ödeme alabilir.

3. Aşağıdaki durumda para iadesi yapılmayacaktır:

  • Herhangi bir mal veya hizmete ilişkin girdi vergisi, KDV mevzuatına uygun olarak BAE’deki başka bir vergilendirilebilir kişi tarafından geri alınamaz.

Gulf News