Çanakkale’deki Anzak Günü’ne Türkler alınmayacak

Haber Merkezi – Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’na karşı savaşan Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu üyelerini anmak için her yıl 25 Nisan tarihinde Çanakkale’de gerçekleşen Anzak Günü’ne Türk vatandaşları alınmayacak.

Anzak Günü’ne kafileleriyle birlikte katılmak için başvuran Türk rehberlere, Avusturalya Hükümeti Gazi İşleri Bakanlığı Anma ve Şehitlik Bölümü’nden şu cevap verildi:

“Türk ziyaretçilerin 25 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşecek olan Avustralya ve Yeni Zelanda Anzak Günü anma törenlerine katılım sağlayamayacağını bildirmekten büyük üzüntü duyarız.

Bu durumun sonucu olarak; Anzak Günü anma törenlerine katılma talebinizi olumlu olarak sonuçlandıramıyoruz.

Anlayışınız için teşekkür eder, bu önemli töreni gelecekte birlikte anabilmeyi umarız.”

TÜRK MAKAMLARI BÖYLE İSTEDİ

Konuyla ilgili görüştüğümüz Avustralya ve Yeni Zelanda makamları, Türk vatandaşlarının Anzak Günü törenlerine alınmaması kararının Türk makamları tarafından alındığını söylediler. Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen yazılı cevaplarda “Türk yetkilileri, Avusturalya Hükümeti Gazi İşleri Bakanlığı ve Yeni Zelanda Savunma Gücüne, 25 Nisan 2019 tarihinde Gelibolu’da düzenlenecek olan Anzak günü etkinliğine Türk vatandaşlarını kabul etmememizi tavsiye ettiler.

Bu karar Türk yetkililerinin kararı ve ilk değil. Benzer düzenlemeler 2015 yılından beri yapılıyor.

Avusturalya ve Yeni Zelanda Hükümetleri olarak, Türk yetkililerine, Türk vatandaşlarının katılımını memnuniyetle karşılayacağımızı her zaman belirttik” denildi.

Konuyla ilgili bilgi almaya çalıştığımız Türk makamları bilgi vermedi.