Körfez ülkeleri ABD’nin İran yaptırımlarını memnuniyetle karşıladı

Körfez ülkeleri, ABD’nin İran yaptırımlarını memnuniyetle karşılarken, Tahran yönetiminin barış ve istikrarı tehdit eden faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini dile getirdiler.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Dr. İbrahim el-Assaf, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun açıkladığı İran petrol ihracatına uygulanan yaptırımları Riyad’ın memnuniyetle karşıladığını söyledi.

El-Assaf, ABD’nin attığı hamleye tam destek verdiklerini belirterek, bunun İran rejiminin istikrarsızlaştırıcı politikalarını ve dünya çapındaki terörizmi desteklemeyi durdurması için atılan gerekli bir adım olduğunu ifade etti. El-Assaf, İran rejiminin, uluslararası hukuk ilkelerine riayet etmeden tehlikeli politikalarını finanse etmek amacıyla sürekli olarak İran devlet kaynaklarını kullandığını dile getirdi.

El-Assaf, Riyad’ın İran rejimini uluslararası hukuk kurallarına bağlı olması, diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmemesi, birçok ülkeye kaos ve yıkım getiren faaliyetleri durdurması için gösterilen uluslararası çabayı her zaman desteklediğini ifade etti.

BAHREYN ÖNEMLİ BİR ADIM OLDUĞUNU VURGULADI

Riyad’ın her zaman pazarı dengelemeye çalıştığı ve denge noktasından çıkmadığını vurgulayan el-Assaf, ülkesinin diğer petrol üreticisi ülkelerle yeterli miktarda petrol sağlamak, küresel ekonominin büyümesini ve istikrarı için koordineli olarak çalışacağını dile getirdi.

Bahreyn, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran petrol ihracatına uygulanan yaptırımlara ilişkin duyurusunu memnuniyetle karşılayarak, bunun terörizm kaynaklarını ortadan kaldırmak, bölgedeki kaosu ve İran milislerinin tehlikeli rolünü sonlandırmak için atılan gerekli ve önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Krallık, ABD’nin radikalizm ve terörizmin yanı sıra bölgesel ve uluslararası düzeyde onu destekleyen ve finanse eden herkese karşı aldığı kararlara övgüde bulundu. Manama yönetimi ayrıca, İran rejiminin barışı ve güvenliği tehdit eden faaliyetlerini ve politikalarını durdurması gerektiğini, bölgede kaos yaratma girişimlerinden vazgeçmesini, devletlerin bağımsızlığına ve egemenliğine saygı duyması ve iç ilişkilerine müdahalede bulunmaması için gösterilen uluslararası çabalara boyun eğmesi gerektiğini açıkladı.

Şarkul Avsat