Suudi Arabistan’dan İran’a baskı çağrısı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında, Riyad’daki Yemame Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, uluslararası hukuka uyması için İran’a baskı yapmaya devam edilmesi gerektiği vurgulandı.

Toplantıda, İran rejimini, istikrarsızlaştırıcı politikalarına, dünyanın dört bir yanında terörizme verdiği desteğe ve diğer ülkelerin içişlerine olan müdahalelerine son vermeye zorlamak amacıyla ABD tarafından atılan adımdan Suudi Arabistan’ın duyduğu memnuniyet ve destek ifade edildi.

ABD’nin İran’ın petrol ihracına yönelik yaptırımlara ilişkin son açıklamasının adından, Suudi Arabistan’ın petrol piyasasındaki gelişmeleri yakından izlediğine değinilen toplantıda, Suudi Arabistan’ın tüketicilerin ihtiyaç duyduğu petrolü temin etmek ve küresel ekonominin kalkınmasına destek olmak amacıyla petrol üreticileriyle koordinasyon içinde piyasalarda istikrar sağlanmasına yönelik çabalarını sürdürdüğü ifade edildi.

Toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bilgi veren Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), Sudan halkını desteklemek amacıyla Sudan’a 3 milyar dolar değerinde ortak yardım yapma kararına övgüde bulunuldu.

Turki eş-Şebane’nin bildirdiğine göre, Bakanlar Kurulu’nda, Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Arap Birliği Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı’nın sonuç bildirisine övgüde bulundu.

Sri Lanka’da peş peşe meydana gelen terör saldırıların yanı sıra, Pakistan’ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde, Somali’nin başkenti Mogadişu’da ve Afganistan’ın başkenti Kabil’de İletişim ve Telekomünikasyon Bakanlığı’na düzenlenen terör saldırılarının kınandığı toplantıda, Suudi Arabistan’ın radikalizm, şiddet ve terör eylemlerine karşı dost ve kardeş ülkelerin yanında olduğu ifade edildi.

Toplantıda, istisnasız dünyanın her yerinde güvenlik ve istikrarı tehdit eden terörü ortadan kaldırmak için uluslararası çaba sarf etmek gerektiğinin altı bir kez daha çizildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Ez-Zulfi şehrinde bulunan soruşturma merkezini hedef alan saldırıyı engelleyen ve DEAŞ örgütüne bağlı saldırganları etkisiz hale getiren Devlet Güvenlik Başkanlığı’ndaki güvenlik birimlerinin çabaları takdir edildi.

Enformasyon Bakanı, Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın içişlerine ilişkin bazı kararlar alındığını da sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat