Sudan’da 3 generalin istifası memnuniyetle karşılandı

Sudan’daki Askeri Geçiş Konseyi’nin üst düzey 3 üyesi dün akşam istifa etti. Muhalefetin eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’e yakınlıkları nedeniyle istifa çağrısında bulunduğu 3 generalin istifası, ordu ile protestocuların temsilcileri arasında müzakerelerin yeniden başlamasının önünü açtı.

Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü Şemseddin Kebbaşi yaptığı açıklamada istifa eden generallerin; Ömer Zeynelabidin, Celaleddin eş-Şeyh ve Babekir et-Tayyib olduğunu ve istifalarının Asker Geçiş Konseyi Başkanı tarafından değerlendirildiğini belirtti.

Sudan Meslek Grupları Birliği (SPA), Ömer Zeynelabidin’in Beşir’in ordu içindeki grubunun lideri olduğunu ve bu nedenle “devrik rejimi yeniden ayağa kaldırmaya çalışmak” ile suçlamıştı. Zeynelabidin’in istifası ve başkanlık ettiği siyasi konseyin lağvedilmesi, SPA’nın önemli talepleri arasında yer alıyordu. Protestocular, eski güvenlik birimi başkan yardımcısı Celaleddin eş-Şeyh ile eski iktidar partisi Sudan İslami Hareketi’nin (SİH) gündemini sürdüren eski rejimin paralel polis teşkilatı başkanı Babekir et-Tayyib’in de istifasını istemişlerdi.

PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Öte yandan Özgürlük ve Değişim Bildirgesi ittifakı liderleri, dün akşam düzenledikleri basın toplantısında Perşembe günü (bugün) protestoların yeniden başlayacağını ve Askeri Geçiş Konseyi uzlaşıya yanaşmadığı takdirde sivil itaatsizliğin artarak devam edeceğini belirtti. İttifak güçleri, Askeri Geçiş Konseyi siyasi komisyonunun “değişimin önündeki bir engel” olduğuna inandıklarını ifade ettiler.

Buna karşılık muhalefet güçlerinin basın toplantısından kısa bir süre sonra Askeri Geçiş Konseyi, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi güçlerini, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda acil bir toplantıya çağırdı. Muhalefet liderleri ise müzakerelerin askıya alındığını açıklamalarına rağmen çağrıya karşılık verdiler. İki tarafın, anlaşmaya vardıkları bildirilirken herhangi bir ayrıntı vermedi.

Ancak Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü Kebbaşi gazetecilere yaptığı açıklamada, siyasi anlaşmazlıkları gidermek için ortak bir komisyon kurulmasına ilişkin anlaşma yapıldığına işaret ederek, “Özgürlük ve Değişim Bildirgesi tarafından sunulan anlaşmanın bazı yönlerini tartıştık” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan SPA, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi ittifakı ile Askeri Geçiş Konseyi arasındaki toplantı öncesinde yaptığı duyuruda, Perşembe günü (bugün) sivil bir konseyin ilan edileceğini belirtmişti. Ancak 3 generalin istifası sonrasında planın değişip değişmediğine ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

Şarkul Avsat