​Sudan’da anlaşmaya varılamayan başlıklar üzerinde uzlaşıldı

Sudan’daki Özgürlük ve Değişim İttifakı liderliğinde düzenlenen milyonluk yürüyüş ve halk baskısı, siyasi sahnede yeni atılımlar gerçekleştirmeyi ve bir sonraki geçiş dönemi için uzlaşının özelliklerini belirmeyi sağladı.

Geçici Askeri Konsey liderleri, çarşamba akşamı saatler süren toplantıdan sonra yeni tavizler verdi. Muhalefetin görevden uzaklaştırılmasını talep ettiği 3 üyesinin istifa ettiğini bildirdi.

Kongre Partisi Genel Başkanı Ömer el-Dugair dün Şarku’l Avsat’a dün yaptığı açıklamada “Toplantı verimli geçti. Taraflar arasındaki güven güçlendi ve temel farklılıklar çözüldü” dedi.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, 3 yapı için adaylarını sunmaya başladı. Ayrıca Askeri Geçiş Konseyi’nin de dün tamamlanması bekleniyordu.

Medyada yer alan haberlere göre Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri ve Askeri Konsey, anlaşmazlık yaşanan başlıkları ve ayrıntılarını görüşmek üzere ortak bir komite oluşturulması konusunda anlaştı. Ayrıca Konsey’in sürekli iş birliği için güveni artıracak olumlu adımlar atma vaadinde bulunduğu bildirildi.

Şarkul Avsat