Cezayir’de protestolar 10 haftayı geride bıraktı

Cezayir protestoları dün itibariyle 10 haftayı geride bıraktı. Cezayirliler, yönetimdeki devlet başkanını reddetme konusunda sabit ve ısrarcı olduklarını ifade etmek için kalabalık kitleler halinde bir araya geldi. Avukat ve aktivisler, Başkent Valisi, İçişleri Bakanı ve Savunma Bakanı hakkında, başkente gelmeye çalışan binlerce göstericiyi engellemeleri nedeniyle ‘seyahat özgürlüğünü ihlal etme’ suçlamasıyla idari mahkemede dava açıldığını duyurdu.

Dünkü gösterilerde genel itibariyle, geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih ve Başbakanı Nureddin Bedevi’nin görevi bırakması başta olmak üzere halkın taleplerine muhalif tutumu nedeniyle Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih’e odaklanıldı. Protestocular, başkent sokaklarında ‘Ey Kayid Anayasa’nın 7 ve 8’inci maddelerini uygulamakla ilgili sözlerini tutmadın’ yazılı pankartlar taşıdılar. Söz konusu maddelere göre ‘halk, egemenliğin sahibidir’ ve ‘kurucu otoritenin kaynağıdır.’

Başkentin banliyölerinden biri olan Hamis el-Haşne bölgesinde çiftçilik yapan ve omzunda bir Cezayir bayrağı bulunan Muhammed Buzyani, “Halk, eski Cumhurbaşkanı Buteflika ile birlikte çalıştığı için Bin Salih’in görevi bırakmasını istiyor. O yolsuzluğu yayan rejimin bir kalıntısı. Kayid Salih, halkın tüm isteklerini yerine getirme vaadinde bulundu. Buteflika gibi Bin Salih ve Bedevi’yi görevden almamız gerek” dedi.

Tıp fakültesinde okuyan bir kız öğrenci de Muhammed’in söylediklerine katıldığın belirterek, “Bu adam (Genelkurmay Başkanı), hileli dövüşüyor ve zaman kazanmaya çalışıyor. Ramazan ayının eşiğinde duruyoruz. Bu şekilde halkın zayıflığını kullanmaya çalışıyor. Ancak ona, eğer çetenin kalıntılarını uzaklaştırmak istemiyorsan, bu halkın karşısında olduğun anlamına gelir. Durum bu şekilde devam ettiği sürece de senin de görevi bırakman gerekir. Protesto meydanlarında, ‘Ey Kayid Salih, uykuda değiliz. Herkesin gitmesini istediğimizi söyledik bu herkesin gitmesi gerektiği anlamına geliyor’ sloganları yankılanmaya devam ediyor” dedi.

Tutuklu göstericiler için çalışan bir avukat olan Kerim Buziyne, “Ordu rejim simgelerinin görevden uzaklaştırılması konusunda, sabit bir tutum sergilemiyor. Dikkat çekici olan ise Kayid, her protestocuları hedef alıp gösterilerin devam etmesini reddettiğinde, Savunma Bakanlığı’ndan sözlerini yumuşatan bir açıklama yapılıyor.  Ordu komutanının sonunda bizim isteklerimize de karışacağından eminim” dedi.

Şarkul Avsat