Arap dünyasının en etkileyici kadınları

Arap dünyasının kadınları birçok alanda etkileyici yönlere sahip. Kimisi blogcu, kimisi işletme sahibi, kimisi ise yönetmen. İşte o başarılı isimler…

HUDA KATTAN

Huda Kattan, Irak kökenli Amerikalı bir blogcu, makyaj sanatçısı ve aynı zamanda girişimci bir kadın. 35.4 milyon Instagram takipçisi olan Huda, Orta Doğu’daki en etkili kadınlardan biri ve 2017’de Time’in İnternetteki “En Etkili 25 Kişi” arasında yer aldı. Kattan, bir milyar dolar değerindeki kozmetik markası Huda Beauty’yi 2013’te başlattı.

JOELLE MARDINIAN

Mardinian, klinik ve kozmetik güzellikteki işletmelerle oldukça başarılı bir şirketler topluluğu olan Joelle Group’un kurucusu ve CEO’su. Mardinian Maison de Joelle’yi kurmadan önce 13 yıl boyunca MBC’de bir TV sunuculuğu yaptı. Ayrıca Joelle, Instagram’daki 9.8 milyon takipçisiyle Orta Doğu’nun en iyi sosyal etkileyicilerinden biri olarak kabul ediliyor.

NADINE LABAKI

Lübnanlı yönetmen Nadine Labaki, 2003’te, Nancy Ajram’ın tartışmalı “Akhasmak ah” müzik videosunun yönetmenliğini yapmıştı. 2018’deki Capernaum filmi ise, hem Altın Küre’ye, hem de Oscar’a aday gösterildi. Ayrıca 2018 Cannes Film Festivali’nde Labaki’yi Jaba Ödülü’nü kazandıran filmi de, gösterimin ardından 15 dakikalık bir alkış aldı.

HAYLA GHAZAL

Ailesi, televizyon sunucusu olarak kariyer yapmasına razı olmasa da Hayla, 18 yaşındayken ilk You Tube kanalını başlattı. O zamandan beri Arapça kanalı Hayla TV’de 6.3 milyondan fazla abonesi var. Hayla kanalında yaşam tarzından alıp yemek pişirme ve makyaj derslerine kadar çok çeşitli içerikler üretiyor. Hayla, You Tube’un cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmeyi amaçlayan işbirliğinin bir parçası olarak BM değişim elçisi olarak atandı. Aynı zamanda başarılı bir girişimci ve Jumeirah’da bir moda butiği olan Hayla Couture’ın sahibi.

RAHA MOHARRAK

Raha Moharrak Everest Dağı’na tırmanan en genç Arap ve ilk Suudi kadın. Suudi kadınlarla ilgili kalıplaşmış baskıları kırmaya devam eden Raha, Kilimanjaro Dağı ile beraber yedi farklı zirveyi de hedefine koydu. Raha Esquire Middle East’e “Vatandaşlığımın, cinsiyetimin, ırkımın, dinimin yapabileceğime inandığım bir şeyi başarmamı engellemesine izin vermiyorum” dedi.

NANCY AJRAM

Sadece 15 yaşında EMI’ye bir sanatçı olarak imza atan şarkıcı Nancy Ajram’ın son yirmi yıldır ünlü olması hiç de şaşırtıcı değil. Lübnanlı ikon, şarkıları son on yılın en çok satan Orta Doğu kadın sanatçısından biri. 2018’de yayınlanan videosu 38 milyondan fazla izlendi.

AMANI YAHYA

Yemen yıldızı, diğer tacizlerin yanı sıra, cinsel taciz, çocuk evliliği, cinsiyet eşitsizlikleri de dahil olmak üzere Orta Doğu kadınlarının karşı karşıya kaldığı sorunları tartışan bir rapçi ve eylemci. Amani’nin güçlü rap muziği, Arap dünyasında hip-hop ile ilgili olumsuz çağrışımları ortadan kaldırdı. Yemeni lehçesine odaklanan seyircilerinden kaçınmak için İngilizce rap yapıyor.

AMANI AL HOSANI

Amani Al Hosani, 2012 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk kadın nükleer bilimcisi oldu. Al Hosani, şu anda Abu Dabi’deki Barakah Nükleer Santrali işletmecisi olan Nawah Enerji Şirketi’nde yönetici olarak görev yapıyor. Al Hosani, şüphesiz ki, nükleer enerjiyi kullanmaya çalışan ülkesi için önemli bir isim olacak.

LAMA A. YOUNIS

Lama Younis, hem aktivist hem de girişimcidir. Suudi Arabistanlı Lama, annesinin adını taşıyan Hissah Kuvvetlendirme Merkezi’ni Dubai’de kurdu. Hissah Kuvvetlendirme Merkezi, çocuk istismarının önlenmesine ve bölgedeki istismar mağdurlarının güçlendirilmesine odaklanıyor.

NOOR SWEID

2018 Teknoloji Listesi’ndeki Forbes’in En İyi 50 Kadını’nda yer alan Dubai merkezli Noor Sweid, bölgedeki en seçkin girişim kapitalistlerinden biri. Global Ventures şirketi ile Noor Orta Doğu’da risk sermayesi fonu kullanan tek kadın. Sweid, aynı zamanda bölgede bir IPO (halka arz) düzenleyen ilk kadın.

Esquireme