Lübnan’da emekli askerler, oturma eylemi başlattı

Lübnan’daki Ulusal Gaziler Heyeti, emekli tüm askerleri protestoya çağırdı. Yapılan açıklamada kemer sıkma önlemleri kapsamında düzenlenen ve askerler ile güvenlik personelinin maaşlarında kesintiye gidilmesini ön gören planı protesto etmek için salı günü Beyrut’ta oturma eylemi düzenlenmesi çağrısında bulunuldu.

Emekli askerlerin ve subayların da bağlı olduğu heyet tarafından yapılan açıklamada oturma eyleminin, yetkililerin maaşlar düşürme planlarının görüşüleceği Bakanlar Kurulu’nun Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki toplantısıyla eş zamanlı düzenleneceği bildirildi. Heyet, maaşlara ve tazminatlara dokunulmamasını isterken tüm kamu sektörü çalışanlarına da yapıldığı gibi maaş artış oranının yüzde 144’e yükseltilmesini talep etti. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Maaşlarımızdaki kesintilerin iadesi, tazminatlarımızın 1 Şubat 2012 tarihinden sonra emekli olanların hayat pahalılığı ödemeleriyle beraber hesaplanması ve 1992 yılından bu yana Lübnan devleti tarafından el konulan mallarımızın geri verilmesi için çağrıda bulunuyoruz.”

Heyet ayrıca hükümete harcamaların idareli yapılması ve gümrük vergilerinin tahsilinin etkinleştirilmesi tavsiyesinde de bulundu. Emekli askerler, aynı sorunlar nedeniyle 16 Nisan’da da protestolar düzenlemiş, Lübnan’daki birçok bölgede lastik yakmış, yolları kapatmış ve oturma eylemi gerçekleştirmişti.

Şarkul Avsat