Abu Dabi bilim insanları, ‘karanlık madde’ üzerinde çalışıyor

Abu Dabi’deki bilim insanları önemli bir bilim olayına olan katkılarını kutluyor: 18 sekstilyon yılda bir gerçekleşen olayı tespit etmek.

NYU Abu Dabi’de bulunan bilim insanları, kozmos boyunca gizlendiği düşünülen gizemli bir madde olan karanlık maddeyi tespit etmek için çığır açan uluslararası bir ekibin parçası.

KARANLIK MADDENİN DOĞASI BİLİNMİYOR

Karanlık madde, astrofizikte, elektromanyetik dalgalarla etkileşime girmeyen, varlığı yalnız diğer maddeler üzerindeki kütle çekimsel etkisi ile belirlenebilen maddelere denir. Karanlık madde hakkında yıllardır çalışmalarını sürdüren bilim insanları ise sonunda tarihte bir ilki gerçekleştirdi.

Evrendeki kütlenin çoğunu oluşturmasına rağmen, karanlık maddenin doğası bilinmemektedir. Ekip maddeyi bulmak için İtalya’da dev bir sıvı ksenon tankından oluşan bir yer altı dedektörü olan XENON1T’yi inşa etti.

Ksenon durumunda, herhangi bir atomun bir yıl boyunca çürümesi pek muhtemel olmasa da, eğer yeterli atomlar bir araya getirilirse şanslar artar.

2016 ile geçen yılın sonu arasında, ekip 26 olay tespit etti ve bunlar ile ortalama bir Xe-124’ü atomunun ömrünü 18 sekstilyon’a indirmeye yetiyor.

Ekip, şu an var olan dedektörün 10 katı daha hassas olacak bir XENONnT dedektörü üzerinde çalışıyor.

The National