Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu’ndan Bahreyn – Irak mesajı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında, Riyad’daki Yemame Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi. Bakanlar Kurulu toplantısında, İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan, Yemen’deki son gelişmeler ile Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi’nin elçisinin çabalarını destekleme yollarının ele alındığı dörtlü toplantının sonunda yayınlanan sonuç bildirgesine vurgu yapıldı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bilgi veren Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane, toplantıda bölge ve dünyadaki son gelişmelere ilişkin raporların gözden geçirildiği bilgisini verdi.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın Pekin’de düzenlenen 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu’na katılımına değinildiğini söyleyen Bakan, iki ülkenin kalkınmasıyla ilgili olarak Çin girişimi ‘Kuşak ve Yol’ ile Suudi Arabistan’ın ‘2030 Vizyonu’ arasındaki entegrasyona dikkat çekildiğini belirtti.

Eş-Şebane, toplantıda Suudi Arabistan’ın, Bahreyn’in egemenliği, güvenliği ve istikrarına zarar verebilecek şekilde iç işlerine yönelik her türlü müdahaleyi reddettiği ve Bahreyn ile Irak arasında, karşılıklı saygının hakim olduğu, bölgesel güvenlik ve istikrara katkıda bulunacak güçlü bir ilişki kurulması arzusunda olduğunun tekrar ifade edildiğini aktardı.

Enformasyon Bakanı, Bakanlar Kurulu’nun, ‘Umut Verici Finansal Beklentiler’ başlığı altında Kral Selman’ın desteği ile 2030 Vizyonu programlarından biri olan Finansal Sektör Geliştirme Programı tarafından düzenlenen Finans Sektörü Konferansı’nın ilk oturum sonuçlarına övgüde bulunduğunu ifade etti.

Turki eş-Şebane, Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan ile İngiltere arasında, Stratejik Ortaklık Konseyi kurulmasını öngören anlaşma hakkında Dışişleri Bakanı’na İngiliz tarafı ile görüşme yetkisi vermeye karar verildiğini aktardı.

Eş-Şebane ayrıca, Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanlığı ile ABD Ulaştırma Bakanlığı arasında, ulaştırma alanında teknik işbirliğini öngören anlaşma hakkında Ulaştırma Bakanı’na ABD tarafı ile görüşme ve imzalama yetkisi verildiğini kaydetti.

Enformasyon Bakanı, toplantıda, Suudi Arabistan’ın içişlerine ilişkin bazı kararlar alındığını da sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat