Mekke Medine arasındaki hızlı tren İspanya gündeminde

İspanya’da yayınlanan “El Espanyol” gazetesi, bir grup İspanyol ve iki Suudi firması tarafından işletilen ve inşa edilen Mekke ve Medine’yi birbirine bağlayan İspanyol ekspres treni hakkında konuştu.

Gazete, trenin ilk altı ay boyunca haftalık 50 sefer yaparak yaklaşık 300 bin yolcu taşıdığını seferlerin son derece dakik hareket ettiğini söyledi.

Hali hazırda iki şehir arasında günlük 10 sefer yapan hızlı tren haftada yaklaşık 50 sefer düzenliyor. Sonraki hedef ise 2020 yılına kadar güçlendirilen alt yapıyla birlikte bu sayıyı haftada 100’e çıkarmak.

RAKAMLAR BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE

Mekke’deki ekspres treni, piyasaya sürülmeden önce pek çok şüphe içerse de hizmete başlamasının üzerinden bir hafta geçtiğinde tüm bu şüpheler ortadan kalktı. İlk 6 ayda beklenilenden çok daha iyi bir performans gösterdi.

Tren seferlere başlamadan önce özellikle kum sebebiyle oldukça fazla sıkıntı yaşanılacağı söyleniyordu. İki şehir arasındaki çöl bölgelerinden geçen tren bu zamana kadar yaptığı seferlerin hiçbirinde kum sıkıntısı yaşamadı. Trenlerin çalışmadığı günlerde önemli bakım çalışmaları yapılarak tüm aksaklıklar yaşanmadan önlendi. Ray yapısının işletimi, bakımı ve yapımı, aynı zamanda hattı donatıp vagonlar ile ilgili olabilecek tüm sorunlar her hafta kontrolden geçerek yolcuların güvenle seyahat etmesi sağlanıyor.

İspanya konsorsiyumu, 12 İspanyol hükümeti şirketi bir özel şirket ve iki Suudi şirketten oluşmakta.

Yüksek hızlı demiryolu projesi, Tallgo Company’den 35 yüksek hızlı T350 treni filosunun yanı sıra ek bir VIP treni ve eyalet misafirlerini karşılayacak bir tren de içeriyor.

Trenler, iki traktör lokomotifi, dört executive sınıf araç ve sekiz standart araç ile bir kahvehaneden oluşan 417 kapasiteli.

Kum tehlikesiyle mücadele etmek için trenler, yolu temizlemek için tekerleklerin yakınında hava soluma araçları, toz girmesini önleyen yalıtımlı kapılar ve korozyonu azaltmak için direksiyon simidi ön camı üzerinde bir poliüretan tabakası içerir.

İstihdam açısından, Suudi hükümeti çalışanların yüzde 70’ini Suudilerin temsil etmesini istedi. Şirketin verilerine göre ise çalışanların yüzde 80’i şu anda Suudiler.

Al Arabiya