Suudi Arabistan neden teknolojik gelişmelere yatırım yapıyor?

Teknolojik gelişme ve yaratıcılık, Körfez’de kullanılan en önemli kelimeler haline geldi ama bunun bir nedeni var. Birleşmiş Milletler, Dünya Yaratıcılık ve İnovasyon Günü’nü 21 Nisan’da 2017’de “21. yüzyılda ulusların gerçek zenginliği” olarak kutlamaya başladı.

Suudi Arabistan, ekonomisini petrole olan bağımlılığından çıkarmak için inovasyonu ve yaratıcılık yeteneklerini geliştirmek için türlü çalışmalar yapıyor.

UNESCO’nun bilim alanın iyi niyet elçisi olan ilk kadın Suudi Arabistanlı bilim insanı olan Dr. Hayat Sindi, “Ekonomiyi büyütmek, hem Suudi Arabistan’da, hem de dünya genelinde yoksulluktan kurtulmanın en iyi yolu. Dünya hükümetlerinin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefine (SDG’ler) doğru ilerleme konusunda değerlendirileceği 2030’a yaklaştıkça, kalkınmaya yaklaşım biçimimizi dönüştürmemiz çok önemli” diye konuştu.

Dr. Sindi, “İnsanlara kendileri, toplulukları ve ülkeleri için sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeleri için araçlar verirseniz, gururlanmalarını ve potansiyellerini açığa çıkarmalarına sağlarsınız. Bilim, teknoloji ve yenilik cesur yeni çözümler sunuyor, ancak dünyanın gelişimsel zorluklarına gerçek ve yaratıcı cevaplar için hiç bu kadar büyük bir ihtiyaç olmamıştı” diye sözlerine devam etti.

HAYAL GÜCÜ VE YARATICILIK ENSTİTÜSÜ

Sindi, 2011 yılında, gençler arasında (özellikle bilim insanlar, teknoloji uzmanları ve mühendisler) teknolojik gelişmeleri teşvik etmek için, Hayal Gücü ve Yaratıcılık Enstitüsü’nü başlattığını da sözlerine ekledi.

Bu kişilerin, teknolojik gelişmelerin ortaya çıkarken karşılaşılan zorluklarına çözüm bulmalarını desteklemek için 500 milyon dolarlık bir fon programı başlatığını da duyurdu.

CAMBİRDGE ÜNİVERSİTESİNE KABUL ALAN İLK SUUDİ ARABİSTANLI KADIN

Aynı zamanda Sindi, Cambirdge Üniversitesine kabul alan ilk Suudi Arabistanlı kadın ve Körfez ülkelerinde doktora derecesine sahip ilk kadın unvanlarına sahip.

Sindi, Kadınların bilim alanlarında kendilerini göstermek için oldukça çaba sarf ediyor.

Girişimcilik Suudi Arabistan genelinde büyük bir ivme kazanıyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da başlangıç ​​bilgisi için bir veritabanı olan MAGNiTT’nin CEO’su ve kurucusu Philip Bahoshy’ye göre,  girişimcilik, Vizyon 2030’un bir parçası olarak, Suudi ekonomisinin çeşitlendirilmesi, gençlerin üretkenliği ve yenilikçiliğinin teşvik edilmesine ve istihdam olanaklarının artırılmasına büyük katkıda bulunuyor.

KRAL ABDULLAH BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ (KAUST)

Dünyanın dört bir yanında ülkeler, girişimciliği arttırmak ve inovasyonu desteklemek için ulusal planlar geliştiriyorlar. Bu yüzden de Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (KAUST) istisna değil.

KAUST’ın teknolojik gelişme ve ekonomik gelişme başkan yardımcısı Dr. Kevin Cullen, “Başarı için yenilikçi bir yaklaşım şart. Fikirleri laboratuardan dünyaya yaymak için yaratıcılık şart. Bu yaratıcılığın bilime gömülü olması ve laboratuvarda başlaması ve bilginin sınırlarını zorlamak için sorunlara farklı bir mercek aracılığıyla bakmanız gerekiyor ” diye konuştu.

Cullen, ayrıca başlattıkları programlarda 8 binden fazla gencin yer aldığını da söyledi.

Arab News