​Kuveyt, dünyanın en uzun 4’üncü köprüsünün açılışını yaptı

Kuveyt dün 36 kilometre uzunluğundaki dünyanın en uzun 4’üncü köprüsünün açılışını yaptı. Köprü, başkent Kuveyt’i ülkenin kuzeyindeki İpek Şehir Projesi ile bağlayarak şehrin ekonomisini canlandırmayı hedefliyor. Ayrıca bu yol, eski İpek Yolu ticaret güzergâhının canlanması kapsamında daha büyük bir gelişme planına da dahil ediliyor.

Ocak 2006’da hayatını kaybeden eski Emir Şeyh Cabir el-Ahmed es-Sabah’ın adının verildiği Cabir Köprüsü 36 kilometre uzunluğunda ve 150 metre yüksekliğinde. Köprü, Kuveyt ile ülkenin kuzeydoğusundaki Subbiyah bölgesini birbirine bağlıyor.

Köprü ile Kuveyt Şehri ile Subbiyah bölgesi arasındaki sürüş süresi 90 dakikadan 30 dakikaya düşürüldü.

Köprünün açılışına Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed es-Sabah, Güney Kore Başbakanı Lee Nak-yeon ve Fransa Senatosu Başkanı Gerard Larcher katıldı.

Fransa merkezli SYSTRA mühendislik grubu tarafından tasarlanan Şeyh Cabir Köprüsü, Güney Kore’nin Hyundai Engineering and Construction şirketi tarafından yapıldı.

SYSTRA, köprünün 3,6 milyar dolara mal olduğunu ve 5 yılda tamamlandığını aktardı. Köprü, her biri 3 metre çapında bin 100’den fazla sütun üzerine inşa edildi.

Güney Kore Başbakanı Lee Nak-yeon açılış töreninde yaptığı konuşmada Kore şirketlerinin Kuveyt tarihindeki en büyük ulusal projeye katılmasından gurur duyduğunu belirtti

Kuveyt Bayındırlık ve İskan Devlet Bakanı Canan Muhsin Ramazan, açılış konuşmasında projenin 2035 Kuveyt Ulusal Kalkınma Planı’nın bir parçasını oluşturduğunu belirterek köprü ile yeni bir yapı döneminin başladığını vurguladı. Projenin büyük bir ekonomik fizibiliteye sahip olduğunu ifade eden Bakan, Kuveyt ve Güney Kore arasındaki ilişkilerde ekonomik ve siyasi düzeyde kayda değer bir gelişme olduğunu söyledi.

Kuveyt, Irak sınırının en kuzeyindeki Subbiyah bölgesini, milyarlarca dolar karşılığında Körfez’i Orta Asya ve Avrupa’ya bağlayan büyük bir serbest bölgeye dönüştürmek istiyor.

Kuveyt hükümetinin İpek Şehir projesine yapacağı yatırımın yaklaşık 100 milyar dolar olmasını bekliyor.

Küresel pazarda petrol fiyatlarındaki keskin düşüşe ve 2014 yılından bu yana Körfez ülkelerinin bütçelerindeki açığı karşılamak için kabul ettikleri tasarruf önlemlerine rağmen gelirlerinin yüzde 95’ini petrolün oluşturduğu Kuveyt yatırım projeleri konusundaki hamleleriyle dikkat çekiyor.

Kuveyt, 600 milyar dolarlık döviz rezervine sahip yabancı sermaye fonuna ve yaklaşık 115 milyar dolarlık yatırıma ulaşan 5 yıllık bir kalkınma planına sahip.

Köprünün Kuveyt ile kuzey bölgesi arasında stratejik bir bağlantı sağladığını belirten yetkililer, Subbiyah ve İpek Şehir halkları için yapı sektörünün yanı sıra Kuveyt’in en büyük adası olan Bubiyan’da da liman projelerini kapsayan bir kalkınma planı olduğunu duyurdu.

Köprü, inşa planı, Irak ve İran kıyılarına yakın 5 Kuveyt adasında yapılması planlanan Kuveyt’in kuzeyindeki serbest bölgenin ekonomik gelişiminin temel unsurunu oluşturuyor.

Köprü inşaatı projesinin bir diğer kolu Doha bağlantısı olarak bilinen batı cephesine uzanıyor. İki köprüde ulaşım, ülkenin ana limanı olan Shuwaikh’dan başlıyor.

Şarkul Avsat