​Lübnan Hükümeti sokaklar hareketlenirken kemer sıkmayı tartışıyor

Lübnan Bakanlar Konseyi bugün 2019 yılı genel bütçesi ile ilgili maddelerin görüşülmesini tamamlayacak.

Hükümet alt, orta ve emekli asker maaşlarına dokunmayacakları hakkında güvence vermesine rağmen bütçe tartışmalarının başladığı Salı gününden beri sokaklar hareketlendi. Eylemlerin Cumartesi gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Başbakan Saad Hariri, taslak bütçeyi takip etmek üzere Cumartesi günü yapılan kabine toplantısına başkanlık etti. Bilgi Bakanı Cemal Cerrah, “medyada maaşlara zarar geldiğine dair söylentilerin asılsız olduğunu” vurgulayarak, “Bakanlar Kurulunun bu konuları tartışmadığını ve kesinti ihtimalinin düşük olduğunu” söyledi.

Oturumdan sonra yapılan açıklamada Cerrah, açığı azaltmanın ve büyümeyi teşvik etmenin yanı sıra bütçenin mümkün olan en kısa sürede kabul edilmesi konusunda uzlaşma olduğuna dikkat çekti. Bütçe tartışmalarının çok ciddi ve derin olduğunu belirten Cerrah, harcamamaların azaltılması ve büyümeyi teşvik için bazı fikirlerin oluşmaya başladığını bazı maddelerin karara bağlandığını tartışmanın ise yarın tamamlanacağını söyledi.

Lübnan Maliye Bakanı Ali Hasan Halil, “dün kabine masasına yansıyan olumlu atmosferin bugünde devam etmesini umuyorum. Bütçede hiçbir şey kutsal değil, her madde tartışmaya açık. Bu projenin tartışılması gerekiyor” dedi.

Bakan, “bütçede kesinlikle boşluklar olabilir ancak bana göre pek çok olumluluk da var. Ciddi reform adımları var ve bu durum dün yapılan kabine toplantısına yansıdı. Askerin maaşına dokunulacağına dair medyada gezen bilgiler ise doğru değil” dedi ve emeklilerin maaşlarının düşürüleceğiyle ilgili söylentilerin ülkede karışıklık yaratma amaçlı olduğunu belirtti.

El-Halil, “Bakanlar kuruluna giren herhangi bir bütçe girdiği gibi çıkmaz” dedi ve ekledi: “Maaşlar,  yüksek tazminat ve yüzlerce kalem için yapılan haksız harcamalar konusunda çok fazla çalışmamız gerekir” dedi.

Bakan, “hiç kimse grubumla tartışmadan bütçe maddelerinden birini gündeme getirdiğimi zannetmesin” ifadesini de kullandı.

Şarkul Avsat