İngiltere Parlamentosu’nu fareler bastı

Son üç yıldır Brexit için çözüm arayan Westminster Sarayı’ndaki İngiltere Parlamentosu şimdi de başka bir krizle karşı karşıya. Parlamento binasında artan fareler ve haşeratlar, bina içindeki antika eşyaları tehdit etmeye başladı.

Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre son dönemlerde parlamento binasında farelerin sayısı giderek arttı. Öyle ki gün ışığında ofislere gizlice giren fareler depodaki eski evrakları da kendilerine yuva yapmış durumda.

FARE VE HAŞERATLAR İÇİN 156 BİN DOLAR HARCANDI

Söz konusu krizin son zamanlarda giderek arttığı ve İngiltere Parlamentosu’nun 2017-2018 yılında kemirgen ve haşeratla mücadele için 156 bin dolar harcadığı bilgisi verildi.

İşçi Partisi milletvekillerinden Thangam Debbonaire yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Geçen ay parlamento içindeki bir kafede misafirimle birlikte kek yiyorduk. Bir fare ayağımın üzerinden atlayarak dökülen kırıntıları yemeğe başladı. Başka bir gün de diğer bir kafede misafir ağırlarken yine ortalarda gezinen bir fare gördüm.”

Muhafazakâr Parti temsilcilerinden Andrew Bowie ve Robert Halfon da farelerin parlamento restoranlarına dadandıklarını söyledi. Halfon, yakın zamanda farelerin ofisindeki bir kutu çayı yediğini belirterek artık ofisinde yemek yemeği bıraktığını ve çöp kutusuna da kullandığı boş karton bardakları atmadığını kaydetti. Halfon, “İki yıl önce sekreterim büromdaki masada ölmüş bir fare gördüğünde çok korkmuştu” dedi.

Farelerin yayılması yalnızca sağlık ve hijyen açısından tehdit oluşturmuyor. Kemirgenlerin elektrik kablolarını yiyerek tüm binada yangına sebep olabileceği belirtiliyor.

İngiliz uzmanlar geçtiğimiz ay yaptıkları açıklamalarda Westminster Sarayı’ndaki karmaşık elektrik şebekesinde olası bir yangını kontrol edecek sisteme sahip olmamasına dikkat çekti. Uzmanlar, olası bir yangının hızla yayılacağı uyarısında bulunarak binanın restore edilmesi için hızla harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Ancak İngiliz Parlamentosu’ndaki tek sorun fareler değil. Binada ayrıca güveler de eski mobilya ve halıları tehdit ediyor. Milletvekili Lord Richard Gilbey geçen yıl yapılan meclis oturumundaki konuşmasında “Güveler elbiselerimi parçalar diye burada uzun süre oturmaktan çekiniyorum” ifadelerini kullanmıştı.

İngiliz Parlamentosu’ndan yapılan açıklamada, binanın Thames Nehri’ne yakınlığı ve son zamanlarda yeni binaların sayısının artışının kemirgen tehdidini artırdığını ancak haşeratlarla ilgili mücadelede her türlü önlemin alınmaya devam edileceği belirtildi.

Şarkul Avsat