Suudi Arabistan’daki yabancı yatırımlar ilk kez yüzde 70 arttı

Suudi Arabistan’daki yabancı yatırımlar için lisans sayısı geçen yılın aynı döneminde elde edilen hacmi aşarak 2018’e kıyasla 2019 yılında yüzde 70 oranında artış gösterdi.

Bloomberg Ajans’ın yaptığı haberde Yatırım Genel Otorite Valisi İbrahim Al-Omar, İngiliz, Çin ve Amerikan şirketlerinin bu ülkelerde geliştirilen şirket sayısı lisanslarının dünyanın en büyük bölümünü oluşturduğunu söyledi.

REFORMLAR SAYESİNDE YABANCI YATIRIMLAR ARTTI

Krallığın bu büyümeyi destekleyebildiği sektörler de dahil olmak üzere bu olağanüstü büyümenin yolunu açtı. Krallıkta eğitim ve BİT sektörü gibi alanlarda yabancı yatırımlarda gözle görülür bir büyüme gözlendi.

Ajans, bu yılki yabancı lisanslardaki artışı ve Suudi Arabistan’daki büyümenin Krallığın uyguladığı reformlara bağladı. Yatırımların artmasında ülkedeki yabancı yatırım kısıtlamalarının kaldırılmasının olduğunu belirtti.

Yabancı yatırımların kaldırılmasının ardından 2017’deki yabancı yatırım miktarının iki katından fazla yatırım olduğu gözlendi. Bu da yaklaşık 3 milyar dolardan fazla bir rakamı işaret ediyor.

Ek olarak, Suudi Arabistan’da yatırım için lisans alma konusunda genel olarak daha az zaman, daha az maliyet ve daha az şart anlamına gelen tüm lisans şartlarını gözden geçirdiğini açıkladı.

Bloomberg, krallığın petrol dışı ekonomisini çeşitlendirmek için yabancı yatırımları çekmek istediğini söyledi.

Saudi Projects