Sana kongresi, Salih’in oğlunu babasının katilleriyle birleştirmeye çalışıyor

İran destekli darbeci Husi milislerinin kontrolü altındaki Sana’da, Halk Kongresi Partisi liderleri, devrik lider Ali Abdullah Salih’in oğlu Ahmed Ali Salih’i partide başkan yardımcılığına atadı.

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen partinin yasama kanadı, yaptığı yazılı açıklamada Perşembe günü Sana’da Husi grubun himayesinde düzenlenen ana Daimi Komitesi toplantısının sonuçlarını reddetti. Parti, toplantıda yayınlanan kararları bir “sitkom” olarak nitelendirdi. Parti lideri Sadık Emin Ebu Ras’ın çağrı yaptığı ve katılımcılarının onayladığı toplantı, onlarca parti taraftarının hala Husi hapishanelerinde tutulduğunun açıklanmasına rağmen Sana liderliğinin Husi milislerle ittifakının devam etmesi konusundaki ısrarını gösterdi.

Toplantıda, Salih’in en büyük oğlu Ahmed Ali’nin parti başkan yardımcısı olarak atanması onaylandı. Gözlemciler ise durumu, Husilerin Salih’in oğlunu, babasının katillerinin safına çekme girişimi olarak yorumladı. Salih’in oğlu Ahmed Ali, atama kararını reddetmezken, Beyrut’ta bulunan amcasının oğlu Yahya Salih de Ali Abdullah Salih’in kanadına yakın yurt dışındaki liderlerin suskunluğu ortasında Sana’da alınan kararları tebrik etmek için aceleci davrandı.

SÖZDE TOPLANTIDA HADİ VE DAĞR’IN PARTİDEN AYRILMASI ONAYLANDI

Toplantıda ayrıca, Yemen Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve Ahmed Ubeyd bin Dağr’ın partiden ayrılması onaylanırken, meşruiyeti destekleyen Parlamento Başkanı Sultan el-Burkani’nin, Ebu Bekir el-Karbi ile Genel Sekreter Yardımcılığı görevini sürdüreceği belirtildi. Husiler tarafından düzenlenen toplantıda, parti Genel Sekreterliği görevine Gazi Ahmed Ali el-Ahval getirildi. Toplantıda parti genel komitesi üyesi olan Arif el-Zuka’nın oğlu da darbeci hükümetin başkanı Abdul Aziz bin Habtur’un yardımcılığına atandı.

Sana toplantısı, Cabir Abdullah Galib’i Genel Sekreter Yardımcısı, Fatıma el-Hattari’yi ise kadın bölümünde Genel Sekreter Yardımcısı olarak seçti. Toplantı sonrasında yayınlanan bir bildiride bin 226 kişilik ana Daimi Komite’den 814 üyenin toplantıya katıldığı belirtildi. Sana komitesinin toplantısına yönelik ilk resmi müdahale ise Hadi liderliğindeki meşruiyeti destekleyen parti kanadının toplantıyı “sitkom” olarak nitelendirmesi ile oldu. Söz konusu taraf, daimi komite olarak isimlendirilen son toplantının partinin daimi komitesini temsil etmediğini söylerken, milislerden kurtarılan 15’ten fazla daimi komite üyesinin bu toplantı ile hiçbir bağlantısı olmadığını ifade etti.

Toplantıda, milislerin uyguladığı şiddetin mağdurları ve esirler mevzusunun da ele alındığı belirtildi. Konferansın temel sisteminin 26. maddesinin 5. fıkrası uyarınca kongre başkanının ve genel güvenlik ve genel sekreter yardımcılarının seçimi, Genel Kongre tarafından yapılmakta. Yayınlanan bildiride, Sana’daki kongre liderliği, milislere ellerindeki esir ve tutukluları serbest bırakmaya, uluslararası toplum ve insan hakları kuruluşlarına yönelik ihlalleri durdurma ve kaçırılanları serbest bırakmaya çağırdı. Kongre, yurt içi ve dışındaki liderlere de Husilerin ellerinde öldürülen Ali Abdullah Salih ve Arif el-Zuka’nın kanı için zafer kazanma çağrısı yaptı.

TOPLANTI BASKI ALTINDA DÜZENLENDİ

Öte yandan meşru hükümette Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, toplantının güçlü bir baskı ve tehdit altında düzenlendiğini açıkladı. “Yanlış üzerine inşa edilen yanlıştır” diyen İryani, toplantı sonuçlarını ve kararlarını reddettiklerini vurguladı. Yemenli Bakan, kongre liderlerinin tehlikenin farkında olduğunu, milislerin karşısında ve vatan safında durmaktan başka seçenekleri olmadığını ifade etti. Husilerin, Yemenlilerin kimliklerini yok etmek, Yemen’i terörizm yatağı haline dönüştürmek ve bölgeye kaos getirmek amacıyla şeytani planlar ortaya koyduğunu söyleyen İryani, Sana’daki parti toplantısını da “kongrenin mirasına, ilkelerine, ulusal tüzüğe, devrim ve cumhuriyet değerlerine, kongrenin tarihi liderlerinin kanlarına ve Ali Abdullah Salih’in vasiyetine ihanet” olarak yorumladı.

Aynı şekilde Ebu Ras, toplantı sırasında yaptığı açıklamada, Husilerin Salih’in öldürülmesinden bu yana çoğu şeyi Sana’daki kongreye iade ettiğini ancak hala ellerinde bazı eşyaların bulunduğunu söyledi. Bu çerçevede toplantının kapanış bildirisinde Husi cezaevlerinde bulunan parti üyelerinin ve Salih’in cezaevlerindeki akrabalarının serbest bırakılması, mal ve mülklerin sahiplerine iade edilmesi, Salih’in naaşının teslim edilmesi ve vasiyetine uygun şekilde gömülmesi çağrısı yapıldı. Yemenli gözlemciler de meşruiyet kanadının, parti saflarını yeniden doldurmak ve partiyi Sana’da siyasi bir kola dönüştürmek isteyen Husi milislerin yollarını kesmek için büyük bir sorumluluğa sahip olduğunu belirtti.

Salih’in ölümünden bu yana yurt dışındaki liderler tarafından yürütülen hiçbir girişim, parti saflarını birleştiremedi.

Aynı şekilde yurtdışındaki birçok parti lideri, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada Salih’in siyasi ve partizan mirasından daha üstün olmayı amaçlayan Husilerin planlarının önünü kesmek için fırsatın hala var olduğunu vurguladı.

Şarkul Avsat