Ramazan’da sizi bütün gün tok tutacak 9 yiyecek

Ramazan Ayı’nda sahur, oruç tutmanın önemli bir parçası. Bu geleneksel bir eylemdir, aynı zamanda gün boyu enerji seviyenizi korumanın gerçekten önemli bir yolu.

Burada listelenen yiyeceklerden bazıları, sizi daha uzun süre daha iyi hissetmenizi sağlayarak, vücudunuzda yavaş yavaş enerji açığa çıkaracak.

Ramazanda tüketmeniz gereken 9 besin:

  1. Yumurta

Gezegendeki en besleyici gıdalardan biridir ve protein bakımından çok yüksektir. Yumurtalar uzun süre daha tok kalmanın harika bir yolu.

  1. Avokado

İnanılmaz derecede besleyici olan bu meyve sizi gün boyunca tok tutabilir. Ayrıca yemeklere de lezzetli bir tat katıyor. Avokadolar lif bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağı. Lifler kan şekeri ve kilo kaybı konusunda oldukça yararlı bir meyve.

  1. Kepekli çörek

Kepek, lif konusunda oldukça zengin. Ramazan Ayı’nda sizi tok tutar ve sağlıklı diyet konusunda da size yardımcı olur. Kepekli çörekler, çok sayıda yapılabildiği için hafta da birkaç kere yenebilir. Aynı zamanda dondurup sonra da yiyebilirsiniz.

  1. Badem ezmesi

Kolesterolü düşürmeye yardımcı olan E vitaminine sahip badem ezmesi, kalp sağlığını artırabilir, besin değeri yüksek ve lezzetli bir tadı var. Bütün bunların yanı sıra badem ezmesi sizi gün boyu tok tutabilir.

  1. Bakla

Fasulyenin yağ oranı oldukça düşük ve insan sağlığı konusunda oldukça zengin bir besin. BAE’de hem her süper markete konserve ya da taze bakla bulabilirsiniz.

  1. Yoğurt

Protein kaynağı olan yunan yoğurdu sizi oruca hazırlayabilir. Yoğurt zengin probiyotiğe sahip ve normal yoğurttan farklı olarak protein miktarını ikiye katlar. Oruç tutarken çok susamanızı önler.

  1. Somon Füme

Somon, protein, vitamin ve mineral konusunda oldukça zengin bir besin. Omega 3 bakımından zengin olan Somon, ramazan ayında mutlaka tüketmeniz gerek bir besin.

  1. Kinoa

Glütensiz, yüksek proteinli ve temel amino asitlere sahip olan Kinoa dünyanın en sevilen sağlıklı besinlerinden biri. Organik yetiştirilmesi de, en sevilen besinlerden biri olmasında oldukça etkili. Kinoa, uzun süre tok tutması ile biliniyor bu nedenle de ramazan ayında oldukça yararlı olabilir.

  1. Fıstık ezmesi

Fıstık ezmesinde bulunan sağlıklı yağlar kilo kaybına ve diyabete yardımcı olur. Oldukça sağlıklı olan fıstık ezmesi, ramazan ayında mutlaka tüketmenizi öneriyoruz.

Gulf News