BAE’nin kraliyet fotoğrafçısı: Ramesh

Ramesh, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) en seçkin kraliyet fotoğrafçılarından biri. Onu ve ailesini bu seviyeye getiren Krallığın cazibesi ve kendisindeki fotoğraf tutkusu oldu.

Ramesh Shukla, 1965’te Bombay’dan bir gemiyle BAE’ye geldi. Sadece kamerası, birkaç film rulosu ve cebinde 50 rupisiyle (0.72 dolar) Şarika’ya vardı.

Ramesh göçebe yaşam tarzına anında aşık oldu ve fotoğraf çekmeye başladı. Vardıktan kısa bir süre sonra, Şarika Deve Festivali’ndeki bir sabah toplantısında Kurucu Baba Şeyh Zayed ile tanıştı.

Ramesh oğlu Neel Shukla, olanlar hakkında “Babam ona yaklaştı ve bazı resimlerini çekti. Ertesi gün onları Şeyh Zayed’e götürdü ve resimlerden hoşlanan Şeyh Zayed karşılığında ne istediğini sordu. Babam “Sadece iyi dileklerini” diye cevap verdi ve aralarında bir dostluk oluştu” dedi.

O günden itibaren Ramesh yaşamını BAE liderlerinin fotoğraflarını çekmeye adadı. 15 yaşındayken babası tarafından kendisine verilen ekipmanı kullanarak BAE’nin tarihsel anlarını kaydetti.

ODAKLAMAYAN, IŞIKSIZ, TEK MERCEKLİ YANSITMALI BİR KAMERA

Ramesh erken kalkardı ve şeyhlerin o gün olacağını bildiği yere yerleşmek için gün doğmadan evden ayrılırdı. Doğru yeri bulduktan sonra Ramesh beklemeye başlardı.

Resimlerinin birçoğu Etihad Müzesi’nde sergileniyor ve iki eski tarihi şahsiyet olan Şeyh Zayed ve eski Dubai Hakimi Şeyh Raşid bin Sayid’i gösteriyor. Şeyh Zayed ile Şeyh Raşid arasındaki dostluğu yakalayan bu görüntülerde bir ahenk duygusu var.

The National