Kral Selman’dan umre talimatı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında Cidde’deki Selam Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi.

Kral Selman, kamu ve özel kuruluşlara, Ramazan ayı boyunca umre ziyaretçilerine en iyi hizmet ve olanakları sağlama yönündeki çabalarını iki katına çıkarma talimatı verdi.

Bakanlar Kurulu toplantısının başında, Kral Selman, Ramazan ayı vesilesiyle Suudi Arabistan liderleri ve halkını tebrik eden kardeş ülke liderlerine teşekkürlerini sundu.

Toplantının ardından Suudi Arabistan haber ajansı SPA’ya açıklama yapan Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane, Bakanlar Kurulu’nun, mübarek Ramazan ayının gelişi nedeniyle, Kral Selman, Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Suudi vatandaşları ile ülkede yaşayanların yanı sıra tüm Müslümanların Ramazan ayını kutladığını bildirdi.

Eş-Şebane’nin aktardığına göre toplantıda, 2019 yılının ilk çeyreğine ilişkin genel bütçe raporuna değinilerek, ekonomik çeşitlilik ve finansal sürdürülebilirlik amaçlı reformları uygulama konusunda devam eden çabaların sonucunun genel bütçedeki verilere olumlu yansıdığı ifade edildi.

Ayrıca  raporda, hükümetin şeffaflık ve finansal açıklık konusundaki taahhüdünün yanı sıra mali denge programının amaçlarına ulaşma yolunda ilerlediğini yansıtan birçok gösterge bulunduğu vurgulandı.

Enformasyon Bakanı, toplantıda, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Suudi Arabistan’ın A+ olan kredi notunu istikrarlı bir görünümle teyit eden açıklamasının memnuniyetle karşılandığını söyleyerek, bunun Suudi Arabistan ekonomisinin gücünü ve hükümet tarafından yürütülen ekonomik reformların etkinliğini doğruladığını dile getirdiklerini bildirdi.

Eş-Şebane’nin verdiği bilgilere göre toplantıda, Suudi Arabistan hükümeti ile Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) arasında genç profesyoneller programı oluşturulmasını öngören anlaşma onaylandı.

Şarkul Avsat