AB’den İran’a: Her türlü ültimatomu reddediyoruz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,  İran’ın nükleer anlaşmadaki çıkarları korunmazsa 60 gün içinde zenginleştirilmiş uranyum seviyesini artıracaklarını duyurmasının ardından, Avrupa Birliği (AB), İran’a sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunarak, 60 günlük mühlet dâhil her türlü ültimatomu reddetti.

AB Dış Politika Sorumlusu Federica Mogherini, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt konuya ilişkin ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Her türlü ültimatomu reddediyoruz. İran’ın yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini nükleer anlaşma ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması çerçevesinde değerlendireceğiz. İran’a, güçlü bir şekilde, şimdiye kadar yaptığı gibi nükleer anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmeye devam etmesi ve gerginliği tırmandırmaktan kaçınması çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından dün yapılan açıklamada, nükleer anlaşmadaki bazı taahhütleri askıya alma kararı konusunda İran uyarılırken, Tahran’a yönelik yaptırımların geri dönebileceği de vurgulanmıştı.

AB ise, karar üzerinde düşündüklerini belirtmişti.

Şarkul Avsat