Dubaili genç, talasemiyi böyle yendi

Dubaili bir genç, kan zayıflatan bir hastalığın teşhisi konulduktan sonra yeni, radikal bir tedavi yöntemi uygulanarak hayata döndü.

17 yaşındaki Hüseyin el Bloşi’ye, vücudu anormal seviyede ya da normal seviyenin altında kırmızı kan hücresi üreten, zayıflatıcı genetik bir hastalık olan talasemi hastalığı teşhisi konulmuştu.

BAE’DE GENETİK HASTALIK

Bu hastalık Ortadoğu kökenli insanlarda sık görülüyor ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) vatandaşlarının yaklaşık yüzde 8.5’inin bu geni taşıdığı düşünülüyor.

Geleneksel olarak, kemik iliği nakli ile tedavi edilir, ancak donör bulmak zordur, çünkü hücreleri genetik olarak alıcınınkilerle eşleşmelidir. Uygun nakil başvurucuların yaklaşık yüzde 25 için bulunabiliyor.

Hüseyin, 2016 yılında Cleveland, Ohio, ABD’de haplo-özdeş bir kemik iliği nakli adı verilen yeni tedaviye tabi tutuldu. Bu tedavi yöntemi ile alıcı ile donörün önemli genlerinin yarısının eşleşmesi yetiyor.

TALASEMİ GÜNÜ’NDE ‘ASLA PES ETME’ MESAJI

Hüseyin, “Tedavi olmadan önce ağır ilaçlar kullanıyordum ve geceleri uyanıp bu ilaçları almam gerekiyordu. Artık bu ilaçları almak için uyanmama gerek yok. Önceleri, kendimi çoğunlukla yorgun hissettiğim için çok fazla doktor randevum oluyordu ve okula sıklıkla gidemiyordum. Şimdi okula düzenli bir şekilde gidebiliyorum” diye konuştu.

Talasemi çok fazla kan nakli gerektiğinden ölümcül olabilir ve zamanla hemoglobin akışı vücutta demir birikmesine neden olarak kalp, karaciğer ve hormon sorunlarına neden olabilir.

Hüseyin, 8 Mayıs Uluslararası Talasemi günü aracılığıyla, Talasemi hastalığına sahip kişilere “asla pes etmeyin” mesajı verdi.

Hüseyin, “Hiçbir şeyin imkansız olmadığına ve herkesin tedavi olabileceğine gerçekten inanıyorum” diye konuştu.

The National