Sisi’den Mısır-Frankofon işbirliği vurgusu

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, dün Kahire’de Uluslararası Frankofoni Örgütü Genel Sekreteri Louise Mushikiwabo ile bir araya geldi.

Sisi, söz konusu görüşmede, ülkesinin mevcut durumda Afrika Birliği’ne liderlik ettiğini ifade ederken, Uluslararası Frankofoni Örgütü’ne (OIF) gerekli desteğin sağlanacağını belirtti. Mısır’ın Afrika ülkelerine çeşitli alanlarda destek olmak için ‘üçlü’ işbirliği fikrini memnuniyetle karşıladığını ifade eden Sisi, terörizm ve radikalizmle mücadelenin öneminin altını çizdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sözcüsü Bessam Radi, yaptığı açıklamada, Sisi’nin geçtiğimiz Ocak ayında göreve gelen Mushikiwabo’yu tebrik ettiğini ifade etti. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerin halklarının umutlarını ve özlemlerini gerçekleştirmek için, Örgüt ile işbirliğini güçlendirme rolünü vurguladığını bildirdi.

Radi açıklamasında Frankofoni Örgütü Genel Sekreteri’nin Kahire’ye gerçekleştirdiği ziyareti önemsediğini, Mısır’ın geçmişten beri örgüte verdiği desteği takdir ettiğini ifade etti. Radi, Louise Mushikiwabo’nun Mısır’ın, gerek çevresi gerek de örgüt çerçevesindeki rolünün önemine dikkat çektiğini belirtti.

Sözcü, görüşmede Mısır ile Frankofon Örgütü arasındaki işbirliğinin gözden geçirildiğini söyledi. Örgüt Genel Sekreteri, Mısır’ın 1989’da İskenderiye’de kurulan Senghor Üniversitesi’ne verdiği destek için teşekkür etti. Eğitimin ve kültürel organizasyonun en önemli organlarından biri olması nedeniyle, Mısır’ın bilimsel bir inovasyon merkezi haline gelmesi için üniversiteyi geliştirmeye önem vermesini takdir ettiğini ifade etti.

Şarkul Avsat