James Jeffrey: Türkiye ile çok ilerleme kaydettik

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, dün Şarku’l Avsat’tan İbrahim Hamidi’nin sorularını yanıtladı. Hamidi’nin, “Güvenli bölge ile ilgili olarak, Türkiye ile bölgenin sınırları konusunda anlaşmazlık yaşandığı doğru mu?” sorusunu,  Jeffrey, “Diplomatik ayrıntılara girmek istemiyorum” diyerek cevapladı.

Hamidi’nin gerçekleştirdiği ve tamamı Şarku’l Avsat Türkçe’de yer alacak röportajın “Güvenli Bölge” ile ilgili kısmını sunuyoruz:

“EN KISA SÜREDE NİHAİ BİR ANLAŞMAYA VARMAK İSTİYORUZ “

Güvenli bölge ile ilgili olarak, Türkiye ile ilkeler konusunda hemfikir olduğunuz ancak bölgenin sınırları hakkında anlaşılmadığı doğru mu?

– Diplomatik ayrıntılara girmek istemiyorum, fakat şunları söyleyebilirim: Bölge, Fırat’ın doğusundaki Türkiye-Suriye sınırı boyunca olacak. Alanın derinliği konusunda henüz bir fikir birliğine varmadık. Bizim ve Türkiye’nin bu konuya ilişkin görüşlerimiz var. Türkiye kendi tutumunu açıkladı.

Hala bölgedeki güvenliği nasıl sağlayacağımızı ve Türk ve Amerikan varlığını konuşuyoruz. Bunlar hakkında müzakerelerde bulunuyoruz. Çok ilerleme kaydettik. Daha fazlasını yapmak istiyoruz. Mümkün olan en kısa sürede nihai bir anlaşmaya varmak istiyoruz.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Şam’la diyaloğa teşvik edilmesine ilişkin açıklamaları, ABD ve Türkiye’nin güvenli bölge müzakere sürecinin bir parçası mıydı?

– Bu sorunun, Türkiye’nin ve Öcalan’ın tutumunu benden daha iyi bilenlere sorulması gerekiyor. Öcalan’la ya da ona yakın insanlarla koordinasyon olmadığını söyleyebilirim.

Şarkul Avsat