Suriye’de kadınların teravih namazlarına katılımı tartışılıyor

70 yaşındaki Ebu Firas kadınların evde namaz kılmasını camide kılmasından daha faziletli görmesine rağmen eşinin Şam’daki lüks semtlerden el- Maliki’de Bedr Camiine teravih namazı için gitmesine izin veriyor.

Onun ifadesine göre eşi bütün gün evde iftar yemeği hazırladıktan sonra evli kızlarını ve torunlarını camide görmek için bir fırsat yakalıyor ardından eve yenilenmiş olarak geliyor.

Ebu Firas er-Radi eşinin tavır ve davranışlarından memnun olmasına rağmen kızları ve torunlarının kılık kıyafetleri ile süslenmelerini çokça eleştiriyor.

Teravih namazını evde kılmaya çağırıda bulunan bir grubun aksine kadınların camide yapmaları mübah olmayan davranışlarını belirleyen tuhaf bir liste bulunuyor.

Bir yıl boyunca camide Ramazan ibadetlerini yapmak için bekleyen kadınların teravih namazının engellenmesinin makul olmadığını belirten 40 yaşındaki Lemis şunları söylüyor: “Cami neredeyse parasız olarak nefes alabildiğimiz tek mekan kaldı. Ramazan sofrasının maliyeti yüksek olduğundan akrabalarla da eskisi gibi bir araya gelemiyoruz. O zaman ücret ödemeden birbirimizle görüşebilmek için nereye gideceğiz. Allah’ın evinde namaz için bir araya gelip görüşmemizi engelleyen şey nedir?”

Lemis, farklı sosyal tabakalardan gelen kadın toplulukların ortaya çıkardığı sorunlarla ilgili olarak da bunların nasihatlerle önlenebileceğini söylüyor.

Camilerde kadın davranışlarına yönelik WhatsApp ve Facebook gruplarında dolaşan uyarılar, ibadet yerlerinde yapılmaması gereken ve kadın tabiatıyla da alay eden 17 maddeyi içeriyor.

Bunlar içinde caminin kadınların oğullarına kız aramak için gelinecek yer olmadığı yine yüksek sesle yemek tariflerinin anlatılmaması gerektiği gibi uyarılar var. Yine eleştiriler arasında kadınların çocuklarını serbest bırakarak gürültülerinden herkesi rahatsız etmeleri yer alıyor.

Kadınların camide dedikodu yapmalarının da uygun olmadığı belirtiliyor. Çünkü “ateşin samanı yediği gibi dilde insanın iyiliklerini yiyip bitirir.” 17 madde arasında düğüne gider gibi makyaj yapılmasından kaçınılması ön saflardan yer kapılması gibi yarışlardan vazgeçilmesi istenirken “eğer iftarda sarımsak yediyseniz hem siz hem de eşiniz camiye gelip diğer insanları rahatsız etmekten vazgeçin” ifadelerine de yer veriliyor.

Kadınların mutfakta yemek pişirdikleri soğan, sarımsak, domates kokulu elbiseleriyle camiye gelmemeleri konusunda uyarı da var.

El-Hac Ebu Mahmud, Mezze’deki camide namaz kılarken çocukların sesinden ve kadınların yüksek sesle amin demesi ve parfüm kokusundan canı sıkılarak erken çıkmak zorunda kaldığını söylüyor.

Kadın günlerine dönüşen teravih namazlarından rahatsız olan bazı kadınlar bu uyarılara gülerken, bazıları da  -bunu yazanın kadın düşmanı bir erkek olduğunu düşünerek- kızdı. Şamlı bir kadın olan Mayada, uzun süredir teravih namazını bırakmadığını söyledi ve özellikle ev hanımlarının evden çıkmak için tek imkanları olduğunu belirtti. Ancak bazı kadınların yanlarında getirdikleri çocukların başkalarına sıkıntı yaşattıkları için evde kalmalarının daha iyi olacağını söyledi ve ekledi: “Çocuklarla birlikte onların rahat durması için getirilen yiyecek ve içecekler camiyi bir eğlence mekanına çeviriyor ki bu caiz değil.” Mayada, bazı kadınların komşularıyla eğlenmek ya da onları kıskandığı için camiye geldiği bunun da doğru olmadığını sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat