Turistlerin yeni rotası Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ekonomik çeşitlilik politikasının önemli bir parçası olan küresel turizm açısından performansını güçlendirmeye devam ediyor.

Sektör, ulusal gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH)’ya 161 milyar AED’nin (43,8 milyar dolar) üzerinde bir katkı sağlıyor. Bu rakamın, yıllık % 3.9’luk bir artış göstererek 2027 yılına kadar 234.2 milyar AED’ye (63,7 milyar dolar) ulaşması bekleniyor.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan 2017 Seyahat ve Turizm Rekabet Edebilirlik Raporuna göre, BAE Güven ve Güvenlik Endeksi’nde ikinciliği, hava taşımacılığı altyapılarında ise üçüncü oldu.

BAE’nin misafirperverliği sektörü, büyüme, refah ve misafir ve kuruluş sayılarıyla ilgili endekslerde olumlu sonuçlar elde etti. Dubai’deki otel odası sayısı 2018’de 15.92 milyonu aşkın turist alarak 115.967’ye yükseldi. Abu Dabi’de, sektör 168 otelde 5,45 milyon misafir ağırlayarak yeni bir rekor kırdı.

BAE ayrıca havacılık sektörünü de geliştirme konusunda istekliyken, Dubai Uluslararası Havaalanı dünyadaki herhangi bir havalimanının en fazla yolcusunu idare ederken, Abu Dabi Havalimanı ise en hızlı büyüyen uluslararası yolcu sayısına sahiptir. Genel Sivil Havacılık İdaresi’nin verilerine göre, 2018’de BAE’nin havaalanları, 2017’de 126,5 milyon yolcuya oranla %2 artışla 129 milyon yolcu aldı. Dubai Uluslararası Havaalanı 2018’de 94,6 milyon, Abu Dabi Uluslararası Havaalanı 22,3 milyon, Şarja Uluslararası Havaalanı 10,7 milyon ve Al Maktoum Uluslararası Havaalanı 921,400 yolcu aldı.

Birleşik Arap Emirlikleri, sanat sergileri, müzik festivalleri ve yıl boyunca devam eden tiyatro gösterileri nedeniyle sanat ve kültür için önde gelen bir destinasyondur. Aynı zamanda Abu Dabi Ulusal Sergi Merkezi, Dubai Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezi ve Expo Centre Şarja gibi birçok sergi turizm tesisine de sahiptir.

BAE’ye sadece turistler için özel ürün ve hizmetleri, eğlence, alışveriş, iş ve konferanslar nedeniyle değil aynı zamanda güvenlik, güvenlik, politik istikrar, ekonomik refah ve gelişmiş altyapısı nedeniyle de ilgi çekiyor.

BAE, Cleveland Clinic Abu Dhabi ve Dubai Medical City’deki dünya standartlarında tıbbi tesisler sayesinde, 2018’de yurtdışından gelen yaklaşık 450.000 hastayla medikal turizmini de büyütüyor.

WAM