Ruya Dubai’nin şefinden Ramazan tarifi: Çıtır peynir rulosu

Dubai’nin ünlü şefi Colin Clague, Ramazan’a özel harika bir lezzetleri sizler için paylaşıyor. İşte o enfes tariflerden bir tanesi olan Çıtır peynir rulosu…

Bu tarifle ilgili en güzel şey zamanından önce hazırlanıp dondurularak saklanabilmesi, daha sonra ihtiyaç duyulmadan bir saat kadar önce çıkarılıp hızlı bir şekilde kızartılması.

Gerçekten oldukça kolay bir tarif ve herhangi bir alerjinizin olması durumunda içindeki cevizleri dilediğiniz gibi çıkarabilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse içi peynir dolu çıtır gevreği kim sevmez ki?

Malzemeler:

– 6 adet yufka hamuru

– 15 gr doğranmış maydanoz

– 10 gr doğranmış dereotu

– 60 gr rendelenmiş havuç

– 120 gr kabak

– 4 yumurta

– 300 gr beyaz peynir

– Bir avuç ceviz

Yapımı:

  1. Yufka hamurunu üçgen şeklinde kesin. Kalan yufkaları kenara koyup saklayın.
  2. Bir kâseye, maydanozu, dereotunu, havucu, kabağı, ufalanmış beyaz peyniri ve yumurtaların sarısını koyun. Yumurtaların beyazını ayırın. Kalan yufka hamurunu küçük ve ince parça haline getirin ve karışımın içine atın. Sonra hepsini karıştırın.
  3. Üçgen haline getirdiğiniz her yufka hamurunun içine 1-2 kaşık karışım ekleyin. Cevizlerinizi robottan geçirin ve hamurunuzu rulo haline getirin.
  4. Her üçgenin kenarına yumurta sarısı sürün ve hamuru sabitlemek için yumurtanın içine batırın. Ve çıtır çıtır oluncaya kadar yağda kızartın.
  5. Kızarttıktan sonra üzerine biraz dondurulmuş beyaz peynir rendeleyin ve sevdiğiniz yeşillikler ile süsleyin

Afiyet olsun…

Arab News