Lübnan, İsrail’le deniz sınırı konusunda ABD’nin arabuluculuğunu istiyor

Lübnan, İsrail ile arasındaki deniz sınırının belirlenmesi konusunda ABD’nin arabuluculuk yapması talebini yinelerken bununla büyük ekonomik öneme sahip sulardaki hakkını korumak istiyor.

Beyrut’ta bu talebi ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Beyrut’ta bulunduğu sırada gelirken; Washington’a veya Pompeo’nun yardımcısı David Satterfield’e bu görevin verilmesi durumunda Satterfield’in İsrail lehine taraflı hareket etmesi konusunda belirli şüpheleri bulunuyor.

Konu ile yakından ilgilenen bir yetkili Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada ABD’nin bu konuda adil bir arabulucu gibi hareket edeceği veya İsrail lehine taraflı bir tutum sergileyeceği hususunda bir görüş belirtilmesi için henüz erken olduğunu ifade etti. Yetkili; İsrail’in söz konusu sularda gaz arama çalışmalarına başlaması ve milyarlarca dolara varacak Lübnan’ın kaynaklarına tecavüz etmesi halinde bölgede oluşacak güvenlik krizinin göz önünde bulundurulması gerekir. Yetkili, Lübnan için bölgede gaz arama faaliyetlerini üstlenen şirketin yakın süreçte sondaj çalışmalarına başlamayacağını da sözlere ekledi.

Şarkul Avsat