Abu Dabili genç atık yiyen robot icat etti

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) genç ekolojisti Sainath Manikandan, okyanusları tıkayan atıkları temizlemek için ürettiği robot sayesinde dünyanın plastik sorununu ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Sainath Manikandan, beş yaşında izlediği bir belgeselden etkilendiğini ve o günden bu yana çevreye atılan çöplerle mücadele etmenin yollarını aradığını söylüyor.

Emirates Environmental Group’un aktif bir üyesi olan 11 yaşındaki Manikandan, okulunda düzenlediği kendi kampanyasına geri dönüşümlü atıkları toplamak için öncülük etti.

Sainath Manikandan,  çevre sorunları hakkında yazılar yazıyor ve hatta tek kullanımlık plastiklere karşı farkındalık yaratmak için başlatılan ‘Drop It Youth’ kampanyasının BAE elçiliğini üstleniyor.

TEK SEFERDE 100 İLA 200 KG ARASI ATIK

Manikandan, okyanuslara atılmış ve suyun yüzeyinde bulunan atıkları yiyen bir robot geliştirdi.

Manikandan, robotun üç motor fonksiyonu ile çalıştığını ve tek seferde 100 ila 200 kg arası atık topladığını da belirtti.

Geçtiğimiz yıl Abu Dabi’de düzenlenen Abu Dabi Sürdürülebilirlik Haftası için tasarladığı robot, kısa bir süre önce Abu Dabi Ulusal Sergi Merkezi’nde yapılan En iyi Teknoloji Projesi yarışmasında en iyi buluş ödülünün sahibi oldu.

Bu ödülün yanı sıra, gençlerin dünyayı değiştirme gücüne sahip olduğuna inanan 2018 Diana Ödülünü ve bu hafta da Beeah Mükemmel Çevre Okulu ödülünün de sahibi oldu.

The National