BAE’deki gemi sabotajına İran’dan kutlama

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kara sularında ticari kargo gemilerinin sabotaja uğramasının ‘endişe verici’ olduğunu ifade eden İran Dışişleri Bakanlığı haricinde, İran medyası ve bazı isimler saldırıyı kutladı.

Konuya ilişkin ilk açıklama, İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahetpişe’den geldi.

Felahetpişe, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, BAE’nin El-Fuceyra Limanı’nda meydana gelen sabotajların, Körfez ülkelerinin güvenliğinin ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini belirtti.

Tahran’ın bölgesel güvenlik konusunda istekli olduğunu ve 1990’lı yıllarda bölge ülkeleriyle güvenlik anlaşmaları imzaladığını kaydeden Felahetpişe, Körfez’in askeri bir bölgeye dönüştüğünü ifade etti.

Felahetpişe, sabotaj olayının üçüncü bir tarafın eylemi olup olmayacağına ilişkin bir soruya ise çıkarlarıyla bölgenin güvenliğini tehdit eden gruplar olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Javan gazetesi, ilk sayfasında BAE’nin sınırlarının kırmızı çizgi ile çevrildiği bir Körfez haritası yayınladı.

IRNA ve Fars haber ajansının yanı sıra İran devlet televizyonu da yanan bir geminin fotoğraflarını yayınladı. Daha sonra bu geminin, 2009’da Dubai yakınlarındaki yanan bir gemi olduğu ortaya çıktı.

Sosyal medya ağlarında ise Devrim Muhafızları’na yakın troller, sabotajı destekler nitelikte tweetler attı.

Şarkul Avsat