İki Suudi gemisi saldırıya uğradı

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri karasularındaki bölgede iki petrol tankerine saldırı düzenlendiğini açıkladı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, saldırıyı kınadı ve bunun küresel petrol tedariğinin güvenliğine yönelik bir saldırı olduğunu belirtti.

Halid el-Falih, SPA’ya yaptığı açıklamada, “Pazar sabahı iki Suudi gemisine, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ekonomik sularında, El-Fuceyra Emirliği yakınında, Arap Körfezi’ni geçerken sabotaj saldırısı düzenledi” dedi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı, vurulan tankerlerden birinin yükleme yapmak üzere Suudi Arabistan’ın Ras Tanura limanına gitmekte olduğunu söyledi.

Suudi Enerji Bakanı ayrıca, uluslararası toplumun, denizlerin ve petrol tankerlerinin güvenliğini sağlması gerektiğini ifade ederken, enerji piyasalarının etkilerini ve bunun dünya ekonomisi üzerindeki ciddiyetini öngörmek amacıyla ortak sorumluluk bilinciyle hareket edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

BAE: 4 ticari gemiye sabotaj düzenlendi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından dün yapılan açıklamada, farklı ülkelerden 4 ticari geminin, BAE’nin İran’ın güneyinde kalan Umman Körfezi’ndeki kara sularında El-Fuceyra Emirliği yakınlarında “sabotaj saldırılarına” uğradığı bildirildi. Açıklamada, olayın nasıl gerçekleştiği veya kim ya da kimler tarafından yapıldığına ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

BAE Dışişleri Bakanlığı’nın resmi haber ajansı tarafından yayınlanan yazılı açıklamasında, “BAE’nin kara sularında El-Fuceyra Emirliği yakınlarında (İran’ın yaklaşık 115 kilometre açıklarında) farklı ülkelerden 4 sivil ticari kargo gemisine dün sabah sabotaj düzenlenmiştir” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, ilgili makamların gerekli tüm önlemleri aldıkları ve olayla ilgili hem yerel hem de uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde soruşturma başlatıldığı belirtildi. Sabotaj saldırıları sırasında herhangi bir can kaybı veya yaralanmanın yaşanmadığı vurgulanan açıklamada, sabotaja uğrayan gemilerden hiçbir zararlı madde veya yakıt sızıntısı olmadığının altı çizildi.

BAE Dışişleri Bakanlığı, yaşanan olayın Fuceyra Limanı’ndaki işleyişte herhangi bir aksamaya neden olmadığını ve limanla ilgili söylentilerin asılsız olduğunu, limanın rutin faaliyetlerine devam ettiğini kaydetti.

Ticari gemilere sabotaj düzenlenmesi ve gemi personellerinin hayatlarının tehlikeye atılmasının oldukça tehlikeli bir gelişme olduğunu vurgulayan Bakanlık, uluslararası toplumun, deniz trafiğinin güvenliğini ve emniyetini baltalamaya çalışanların kim olursa olsun engellenmesine yönelik sorumluluklarını üstlenmesi gerektiğini vurguladı. Bakanlık bu olayın, uluslararası güvenlik için bir tehdit kaynağı olduğunun altını çizdi.

Limanda patlama iddiaları yalanlandı

Öte yandan Fuceyra Hükümeti Enformasyon Ofisi, dün sabah Fuceyra Limanı’nda art arda patlamaların yaşandığına dair haberleri yalanladı. Limandaki faaliyetlerin normal seyrinde devam ettiğini aktaran ofis, medyaya, haberlerin doğruluğunu kontrol etme ve resmi kaynaklara güvenme çağrısında bulundu.

Fuceyra Limanı, dünyanın en büyük yakıt tedarik limanlarından biri ve petrol ve doğal gaz sevkiyatlarının dünya pazarlarına aktarılması için hayati bir yol olan Hürmüz Boğazı’nın hemen dışında bulunuyor.

BAE’yi oluşturan 7 emirlikten biri olan Fuceyra Emirliği ise, ülkenin doğu kıyısındaki tek emirlik ve Umman Denizi’nin yaklaşık 70 kilometre açığında yer alıyor.

Bahreyn ve Mısır saldırıyı kınadı

Diğer yandan Bahreyn Dışişleri Bakanlığı gemilere yapılan saldırıyı şiddetle kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada sabotaj saldırısının, deniz trafiğinin güvenliğini ve emniyetini tehdit eden tehlikeli bir suç olduğu vurgulandı. Açıklamada, Bahreyn’in güvenliğini sağlamak ve çıkarlarını korumak için alınan tüm önlemlerde kardeş ülke BAE’nin yanında olduğu belirtilirken uluslararası topluma deniz trafiğinin güvenliğini sağlama sorumluluğunu üstlenmesi ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden bu olaya cevap vermesi gerektiği vurgulandı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise saldırının “en ağır şekilde” kınanması gerektiği belirtilerek, BAE’nin ulusal güvenliği, kara ve deniz sınırlarının emniyetini ihlal eden tüm eylemleri kınadıkları kaydedildi. Açıklamada, Mısır hükümeti ve halkının kardeş ülke BAE halkının karşılaşabileceği tüm zorluklarda yanlarında olduğu ve BAE’nin istikrarını bozacak her türlü eylemin engellenmesi gerektiği vurgulandı.

İki ülke arasındaki özel ve güçlü ilişkilere dikkat çekilen açıklamada, iki ülkenin ulusal güvenliklerine yönelik tüm tehditlere karşı, BAE’nin güvenliğini, istikrarını ve halkının iyiliğini korumak için gerekli tüm önlemlerin alınmasını sağlayacak ortak eylem vurgusu yapıldı.

Şarkul Avsat