Suudi Arabistan, Mauritius’a 10 milyon dolar bağışladı

Suudi Arabistan, Mauritius’a yıl boyunca maruz kaldığı kasırgalara karşı hızlı müdahalede bulunabilmesi için 10 milyon dolarlık bağışta bulunurken, ülkede 50 ton hurma dağıtılmasını öngören bir de anlaşma imzaladı.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi,önümüzdeki beş yıl içinde 60’tan fazla ülkeye insani yardım sağlamaya yönelik bir plan üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Merkez Sorumlusu Dr. Abdullah bin Abdulaziz er-Rabia, 10 milyon dolarlık bağış çekini Mauritius’ta  iktidardaki Militan Sosyalist Hareket Partisi Genel Başkanı Şevket Ali Sudhan’a teslim ettikten sonra yaptığı konuşmada, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın himayesinde yardımların devam edeceğini söyledi.

Söz konusu bağışın Mauritius halkının karşılaştığı zor koşulları hafifleteceği yönündeki umudunu dile getiren er-Rabia, Suudi Arabistan’ın ayrıca, Ramazan ayı vesilesiyle ülkedeki ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 50 ton hurma bağışlayacağını da dile getirdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan er-Rabia, Suudi Arabistan’ın son yirmi yılda, 81 ülkeye 87 milyar dolar tutarında katkıda bulunduğunu söyleyerek, insani yardım hizmetleri arasında renk, ırk, din veya ırk arasında ayrım yapılmadığının altını çizdi.

Merkezin, son dört yılda 3.3 milyar riyal değerinde (880 milyon dolar) binden fazla insani proje sağladığına işaret eden er-Rabia, bu projeler aracılığıyla dünyada 42’den fazla ülkeye ulaştıklarını belirtti.

Şarkul Avsat