Dubai’de Ramazan Ayı… Hoşgörü, eğlence ve alışveriş

Kutsal Ramazan Ayı boyunca, Dubai muhteşem atmosferiyle birçok kültürel ve sosyal aktiviteyi BAE halkına ve ülke ziyaretçilerine sunuyor. Gelenek ve kültürel adetlerle çevrili etkinlikler yılın bu zamanında oldukça revaçta.

Kutsal Ramazan Ayı boyunca Dubai etkinlikler takvimi, İslami değerlerle hoşgörü gibi öğretilerle ve yenilikçi girişimlerle bezenmiş durumda.

ETKİNLİKLER

Dubai Festival İcra Direktörü Ahmed Al Khaja, “Dubai, Ramazan Ayı boyunca, Emirlik’teki kamu-özel işbirliğinin ruhunu yansıtan çok çeşitli eğlence, kültürel ve spor etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. 2019 Hoşgörü Bildirgesi’ne uygun olarak, birlikte yaşama, sevgi ve hoşgörü anlamlarını yansıtmak için Dubai takvimindeki tüm milletlerden ve kültürlerden edinilen deneyimleri sunmayı dört gözle bekliyoruz.

Bu ayki etkinliklerimizin çoğu, ziyaretçilerin Emirlik kültürünün çeşitliliğini ve zenginliğini görmelerini sağlayan BAE geleneklerinin ve misafirperverliğinin mirasını ve özgünlüğünü yansıtıyor. Özel sektörün Ramazan Ayı boyunca sunduğu promosyonlar, Dubai’deki Ramazan deneyimini artıracak, çoğu alışveriş merkezinde çalışma saatlerinin uzatılması sayesinde herkes indirimlerden faydalanabilecek ve Ramazan Bayramı’na en hesaplı şekilde hazırlık yapabilecek.

2019 Hoşgörü Yılı doğrultusunda, Dubai’deki İslami İşler ve Yardım Faaliyetleri Bölümü, çeşitli faaliyetlerin, sergilerin, sanatın, kültürel ve eğlence atölyelerinin düzenlendiği Ramazan Ayı boyunca “Merhamet ve Birlikte Olma” teması altında Dubai Ramazan Girişimi başlatıyor. Bu sloganla vatandaşlar farklı topluluklarla bir arada yaşama ve hoşgörü ruhunun yayılması konusunda teşvik ediliyor.

“OPEN DOORS, MİNDS OPEN”

Tarihi Fahidi semtinde bulunan ve görülmeye değer bir turistik cazibe merkezi olan Şeyh Muhammed Bin Raşid Al Mektum Kültür Merkezi, rehber eşliğinde Arapça dersleri, miras turları ve cami ziyaretleri gibi çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Merkez, konukların halı kaplı zeminlere oturdukları otantik Emirati mutfağı ve geniş bir yelpazede çeşitli aktiviteler sunmakta ve “Open Doors, Minds Open” sloganı doğrultusunda hizmet vermektedir.

MİRAS TURLARI

Kraliçe II. Elizabeth gemisi, Ramazan Ayı’nda ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunuyor. Bu tarihi gemide interaktif QE2 turu düzenleniyor. Bu tur sırasında çok çeşitli tarihi eserler de görebilirsiniz.

ÇEŞİTLİLİK

Yerel sanatkarlar, tasarımcılar ve yenilikçiler tarafından tasarlanan Arti Market, hafta sonu pazarında sanat, tasarım, moda, ev dekorasyonu, cilt bakım ürünleri ve yemek çeşitlerini sergiliyor.

BAE’deki girişimcilerin eşsiz yeteneklerini sergileyen etkinlik 150’den fazla sanatçıyı bir araya getiriyor. Bu ücretsiz etkinlik, hediyelik eşya ve özel ürünler için mükemmel bir destinasyondur üstelik yerel projelere destek sağlamaktadır.

WOW PAZARI

Aynı zamanda 24 Mayıs’ta Dubai’ye dönen Wow pazarını kaçırmayın. Ücretsiz olan bu festival pazarı Bur Dubai’deki Holiday Inn’de yapılacaktır. Ziyaretçiler çeşitli stantları görebilecek takı, çanta ve ev dekorasyonuyla ilgili çeşitli ürünlere en kolay şekilde ulaşabileceklerdir.

DEFİLE

Lides Fusion, Sheraton Grand Hotel’de Ramazan Defilesine ev sahipliği yapıyor. Şov, 10. baskısında yer almakta olup konuklara en son moda, mücevher ve aksesuar koleksiyonlarına erişim sunmaktadır. Bu Ramazan defilesi en son yenilikleri takip etmenize yardımcı olacak yeni çıkan tasarımcıları ve en son yenilikleri beğeninize sunacak.

SANAT GALERİLERİ

Dubai, Japon sanatçı Shiharu Shota, Farah Al Qasimi, Himali Bhouta, Sahar Shah ve Randhir Singh gibi yetenekli sanatçıların yer aldığı çeşitli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Ramazan ayında Rana Begum’un “Görselleştirme ve Yansıma” sergisi, Philip Nell’in “Umut Pelerini”, “Ping Eserleri”, “Circal Avenue” ve “Zeno Erima” sergisi yer alıyor.

MUTFAK SANATLARI

Önde gelen otellerin birçoğu sahur için dünya mutfağından eşsiz lezzetleri ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor. Şehirde sahur için kurulan Ramazan çadırları da şu şekilde; Fairouz Ramazan çadırı, Palm Fairmont, Bab Al Shams Resort & Spa’daki sahur çadırı, Al Midan Ramadan Hotel, Burj Al Arab Salonu, Atlantis The Palm, Tulate X Enkid ve Dubai Opera Lounge.

SPOR

Yıllık Ned Al Shiba Spor Turnuvası da Ramazan ayına denk geliyor. İki gün boyunca sürecek olan etkinlikte eğitimli sporcular basketbol, voleybol, koşu ve kano gibi çeşitli spor dallarında yarışacak.

Ayrıca Ned Al Shiba Spor Turnuvası zihinsel ve fiziksel sağlığa dikkat çekmek isteyerek bu yılın en önemli etkinliklerinden biri olan ilham sahiplerinin spor turnuvasına da ev sahipliği yapacak.

DUBAİ ALIŞVERİŞ MERKEZİ

5 Mayıs’ta başlayan ve kutsal ayın sonuna kadar devam eden “Hat Sanatı” sergisi ile insanlar, Dubai Alışveriş Merkezi’ndeki Ramazan atmosferinin sabah 10’dan akşam 2’ye kadar keyfini çıkarabilirler. Sergide, el boyamalı Kuran ayetleri resimlerini yer alacak ve sanatçıların farklı dillerde ele aldıkları hoşgörü değerlerine odaklanacak. Katılan sanatçılar arasında Fas hat sanatı ve hat çizgisini kullanan Karim Jabbari de yer alacak.

Art Nour ise Ramazan ayında Allah’ın güzel isimlerini, iyilik ve hoşgörü değerlerine odaklanarak Ramazan ayının gerçek değerlerine odaklanmayı amaçlayan bir sanat sergisi sunuyor.

İBN BATTUTA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

İbn Battuta Alışveriş Merkezi, 5 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasında ziyaretçilerine Hint lobisinde interaktif bir deneyim sunmak için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile işbirliği yapıyor. Bu deneyim, mültecilerin acılarını ve onları sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak ülkelerinden ayrılmalarına neden olan durumları gösteriyor

Al Bayan