Peygamber zamanından günümüze arkeolojik eserlerin müzesi

Suudi antika severler Medine tarihini yaşatan parçaları bir araya getirerek 35 yıllık Medine şehri müzesinde tek çatı altında toplamayı başardı.

Medine’nin tarihini ve mirasını konu alan bu müze Hz Muhammed’in biyografisi de dahil olmak üzere şehir hakkındaki nadir sergilere de ev sahipliği yapıyor.

NADİR VE ARKEOLOJİK ESERLER VAR

Dar’ul Medine müzesinde tarihçi ve araştırmacı olan Dr. Abdulaziz Kaki, “Evimde küçük bir müze oluşturarak tamamen kişisel çabalarımla, Medine’ye ait tarihi eserleri toplamaya başladım, materyalleri belgeledim ve şehrin tarihini biriktirmeye başladım.” dedi.

Müze içindeki bu özel alan 2011 yılında ziyarete açıldı. 7 ana salondan oluşan bu müze ise, peygamberin biyografisi, kent mirası, medeniyet salonu, miras pazarı, konuk salonu ve müze dükkanı gibi bölümlerden oluşuyor. Müzede, en önemli alanlardan biri ise Kâbe’ye ait nadir ve arkeolojik eserlerin bulunduğu alan oluyor.

Müzenin kurulmasındaki amaç Medine tarihi ile kentsel ve kültürel miras alanında uzman araştırmalarını zenginleştirmek ve şehrin özel bir merkezi olmak var.

Ziyaretçilerine şehir konusunda sesli rehberlik hizmeti de sunan müze ayrıca mimarlık ve inşaat alanında uzman hizmeti, nadir eser ve koleksiyonları toplama ve saklama hizmeti de sunuyor.

HZ. MUHAMMED’İN BİYOGRAFİSİNE DE YER VERİLDİ

Şehrin mimari ve miras alanları ile ilgili kitap ve araştırmalar yayınlıyor ve bunları bilimsel bir şekilde sunarak bir belgesel veri tabanına bağlıyor.

Dar’ul Medine Müzesi İcra Direktörü Hasan Tahir Al Arabiya.net’e verdiği demeçte, müzenin Hz. Peygamber’in biyografisinin erdemleriyle, en önemlisi de İslam tarihini kapsayan, Medine kültürü ve tarihi ile ilgili çok geniş, nadir, değerli ve güzel koleksiyonlar içerdiğini belirtti.

Medine’de kullanılan nadir madeni paralar, İslam tarihinin günümüze etkileri, İslam öncesi dönemlere dayanan antika koleksiyonları, mücevher ve giysiler, sekizinci Emevi dönemine ait seramik parçaları koleksiyonu da sergileniyor.

Müze, 2016’da Faysal Uluslararası İslami Çalışmalar Ödülü’nü ve 2015’te Arap Yarımadası Araştırma ve Tarihçesi Kral Selman bin Abdülaziz Ödülü’nü, aynı yıl Kral Selman Bin Abdülaziz Ödülüni ve Kentsel Araştırma Şubesi ödülünü aldı.

Müze, 2011 yılında açılışından bu yana, dünyanın dört bir yanından 52 farklı milletten, resmi delegasyonlar, aileler, üniversite öğrencileri ve okulları temsil eden 300 binden fazla ziyaretçi aldı.

Al Arabiya