Ramazan’da formda kalmak için ne yapmalıyız?

Ramazan ayı ile birlikte oruç tutanların kilo ile dertleri başlıyor. Uzmanlar bu ay da nasıl beslenilmesi ve neler yapılması gerektiğine dair ipuçları veriyor.

ORUÇ VÜCUDU NASIL ETKİLER?

Bazı çalışmalar düzenli olarak oruç tutan kişilerin koroner hastalıklara yakalanma riskinin az olduğunu gösteriyor. Diğer yandan metabolik değişiklikleri, “kötü” kolesterol seviyelerini ve kan şekeri seviyesini düşürüyor. Vücut glikoz rezervlerini tükettikten sonra, enerji için yağ yakar ve bu durum kilo kaybına neden olabilir.

EGZERSİZLERİNİZİ ZAMANLAMAK ÇOK ÖNEMLİ

Ramazan ayı boyunca antrenman yapmak gerçekten önemli ve uzmanlar antrenman için en iyi zamanın akşam saat sekiz civarı olduğunu söylüyor. Orucunuzu açtıktan sonra vücudunuz, sisteminizi destekleyecek besinlere sahip oluyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Technogym (@technogym)’in paylaştığı bir gönderi ()

ANTREMANI RUTİNİNİZİN BİR PARÇASI YAPIN

Saat 19.00’da orucunuzu açtıktan sonra rahat olun ve küçük bir parça bir şeyler yiyin ve sonra da antreman yapın. Antremandan sonra ana yemeğinizi yiyebilirsiniz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Technogym (@technogym)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bu altı egzersiz zindeliğinizin korunmasına yardımcı olacaktır:

1- Squat/çömelme hareketi: Bu antrenman vücuttaki tüm büyük kas gruplarını içerir.

2- Side leg lift: Tüm vücudun dengesini, istikrarını ve kalça kuvveti gücünü arttırmanızı sağlar.

3- Wide squat with the arms open: Bu hareket, bacaklarınızdaki (iç uyluklardaki) kuvveti artırır ve omzunuzu güçlü ve sağlam kılar.

4- Lunge with the arm on the front: Kalça kaslarını çalıştırır. Bunu yaparken 1 kg ağırlık kullanın.

5- Triceps/kol kasları: Bu kas grubu herhangi bir kol hareketini stabilize etmeye ve desteklemeye yardımcı olur.

6- Core with Technogym Wellness Ball: Bu basit hareket bel kaslarının hepsini çalıştırabilir, tam vücut dengesini elde edebilrisniz. Kolları topun üzerinde sabit bir şekilde dört ayaklı pozisyonda kalın ve dizlerinizi yerden 1 cm kaldırın. 5 saniye bu şekilde durun ve sonra dizlerinizi indirin.

Emirates Woman