“Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’nu destekliyoruz”

ABD’nin Riyad Büyükelçisi olarak atanan John Abizaid, iki ülke arasındaki ilişkilerin geçmişte olduğu gibi petrole bağlı kalmayacağını söyleyerek, ilişkileri ileri seviyeye taşıyarak teknoloji ve yenilik ile Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonunu gerçekleştirmeye katkı sağlayacaklarını belirtti.

John Abizaid dün Riyad Büyükelçiliğinde düzenlenen basın toplantısı sırasında, öncelikleri arasında bölgedeki dostlarının güvenliğini sağlamak olduğunu belirterek, bunu ABD güçlerinin varlığı ile değil, birliklerinin kendilerini savunmak için gerekenleri sağlamak ile olacağını belirtti. Bir diğer önceliğinin ticari düzeyde olduğunu ifade eden Abizaid, 2030 Vizyonu için ortak yatırım ve projelerinin teşvik edilmesi ile güçlü bir şekilde eğitim ve kültür değişimini sürdürmek olduğunu aktardı.

Büyükelçi, Riyad’da bulunmasının en önemli sebeplerinden birinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın yönettiği reform programı olduğuna işaret etti. ABD ve Suudi ilişkilerinin dünyadaki en önemli stratejik ilişkilerden biri olduğunu söyleyen Abizaid, son yıllarda uzun, çoğu zaman mükemmel ve bazen zor olan ilişkilerinin olduğunu belirterek, uzun vadeli stratejik ilişkiler için farklılıkları çözmek ve sorunlarla yüzleşmeye kararlı olduklarının altını çizdi.

Suudi Arabistan’daki reform sürecinin bölgeyi ve toplumu yeniden şekillendirmek için büyük bir adım olduğuna ve ekonominin çeşitlendirildiğini belirten ABD Büyükelçisi, 2030 Vizyonu’na övgüde bulundu.

BÖLGEDE VARLIĞIMIZ SAVAŞMAK İÇİN DEĞİL

Öte yandan, Riyad Büyükelçisi olarak atanan John Abizaid, ülkesinin bölgeye daha fazla askeri birlik göndermesini savaşmak için olmadığını belirtti. Abizaid,  İranlıların ABD’nin bölgeden ayrıldıklarını düşündükleri için varlıklarını belli etmek adına, kuvvetlerinin bölgede bulunduğunu ifade etti.

Basın toplantısı sırasında ABD’nin bölgedeki İran’ın rolü ve Yemen konusuna değinen Büyükelçi “Gerçekten, Husilerin  İran yardımı olmadan füzeleri var mı?, Birileri buna inanıyor mu? Mümkün değil, Şüphesiz İran’dan yardım ve danışmanlık alıyorlar. Aksi takdirde İran’ın belirleyeceği füzelerle Suudi Arabistan’ı hedeflemeyecekler” dedi.

Şarkul Avsat