Whatsapp’ta tehlikeli güvenlik açığı!

Whatsapp, kullanıcılarının telefonlarına casus yazılım yüklenmesine imkân tanıyan bir güvenlik açığı tespit ettiğini açıkladı.

UYGULAMAYI GÜNCELLEME ÇAĞRISI 

BBC’nin haberine göre Facebook‘un sahip olduğu mesajlaşma servisi Whatsapp, uygulamasının ihtiyati bir önlem olarak güncellediğini ifade ederek, dünya genelindeki 1,5 milyardan fazla kullanıcısına uygulamayı güncelleme çağrısında bulundu.

Bu güvenlik açığı ile casusların, yazılımı telefonlara gizlice yüklemesi için Whatsapp uygulaması üzerinden bir cevapsız arama bırakması yeterli. Bu şekilde kullanıcı aramaya cevap vermese dahi telefonlarına casus yazılım yüklenebiliyor.

Financial Times‘ın haberine göre yazılım, İsrailli NSO Grup tarafından geliştirildi. Fakat Whatsapp açıklamasında bu şirkete değinmedi. NSO’nun geliştirdiği Pegasus ürünü, telefonların kamera ve mikrofonlarını açabilme, konum bilgileri toplama ve e-posta ya da yazılı mesajları okuma özelliğine sahip. NSO, yaptığı açıklamada, yazılımın terör, suçu önleme ve soruşturma için hükümetlere satıldığını belirtti. Ayrıca NSO tarafından yapılan açıklamada, istihbarat ve kanun uygulayıcı kurumlar tarafından kullanılan yazılımın, hedefi dışında kullanılamayacağı ifade edilerek, “Herhangi bir kişiyi veya kuruluşu hedef almak için teknolojisini kendi başına kullanamaz veya kullanmaz” denildi.

Şirket yazılımın kötüye kullanılmasına ilişkin suistimalleri araştıracaklarını ve sistemi kapatmak da dahil olmak üzere uygun önlemleri alacaklarını kaydetti.

Şarkul Avsat