Fransa: Husilerin Suudi petrol tesislerine düzenlediği saldırılar kabul edilemez

Fransa bugün yaptığı açıklamada, Husilerin Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine düzenlediği saldırıların kabul edilemez olduğunu ve bölgesel güvenliği tehdit ettiğini belirterek, Yemen’de barış görüşmelerini tehlikeye atacak herhangi bir tırmanıştan kaçınması için çağrıda bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Von Der Mühll yaptığı açıklamada, “Fransa, Husilerin üstlendiği, Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine düzenlenen saldırıları şiddetle kınıyor. Suudi Arabistan’ın güvenliğini ve bölgenin istikrarını baltalayan bu saldırılar kabul edilemez” dedi.

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid el-Falih, dünyaya yapılan petrol tedarikini hedeflemek amacıyla doğu-batı hattında iki pompa istasyonuna terör saldırısı düzenlendiğini açıklamıştı.

El-Falih, sadece Krallık’ı değil hayati tesisleri de hedef alan bu korkakça saldırıyı kınadı. Saldırının dünyanın ve küresel ekonominin enerji kaynaklarını hedef aldığını ifade eden el-Falih, bu saldırının bir kez daha Yemen’deki İran destekli Husi milisleri ile mücadelenin önemini kanıtladığını söyledi.

Şarkul Avsat