Google, El Karadavi’nin görüşlerinin olduğu uygulamayı kaldırdı

Google, online mağazasından, Müslüman Kardeşler’in manevi başkanı sayılan Katar destekli Yusuf El-Karadavi tarafından yazılmış bir giriş içeren ücretsiz indirilebilen bir uygulamayı yasakladı.

Avrupa Fetva ve Araştırma Konseyi (ECFR) tarafından geliştirilen Euro Fatwa uygulaması, Avrupalı Müslümanların, İslam’ın düzenlemelerine ve görgü kurallarına uymalarını ve Avrupa toplumlarının hukuki, geleneksel ve kültürel özelliklerine dikkat ederken, Müslüman vatandaş olarak görevlerini yerine getirmelerini sağlamak için bir rehber olarak tasarlandı.

Dublin merkezli ECFR, geçtiğimiz ay Ramazan dolayısıyla uygulamanın açılışını yaptı. Uygulama, Arab News’in kontrol ettiği sırada Apple’ın online mağazası olan App Store’da bulunuyor ve Apple kullanıcıları tarafından indirilebiliyor.

KARADAVİ İNGİLTERE VE FRANSA’DA YASAKLANMIŞTI

Uygulamanın girişinde, Mısır doğumlu din adamının önceki fetvaları veya İslam hukuku ile ilgili kararları tartışırken Anti-Semitik referansları yer alıyor. 1961’den beri Katar’da ikamet eden El-Karadavi, radikalliği yücelten görüşleri İngiltere ve Fransa’dan yasaklandı.

Arab News’e konuşan Google’ın sözcüsü, “Tek tek uygulamalar hakkında yorum yapamasak da, nefret söylemi içeren uygulamalar da dâhil olmak üzere, bu uygulamalardan haberdar olduğumuzda, online mağazamızdaki politikalarımızı ihlal eden bu uygulamalara karşı hemen harekete geçiyoruz” dedi.

KÖRFEZ ÜLKELERİ TERÖR LİSTESİNE ALMIŞTI

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, El-Karadavi’yi Müslüman Kardeşler’e ve Ortadoğu’daki şiddete olan desteği nedeniyle terör listesine aldı.

El Karadavi’nin, Filistin’deki canlı bomba eylemcileri hakkındaki görüşleri oldukça tartışılan bir konu. Aynı zamanda, El Karadavi’nin, Yahudilere karşı toplum olarak saldırgan görüşleri ve kadınları küçümseyen dini açıklamaları bulunuyor.

Arab News