Riyad’dan saldırılara sert tepki

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında, Riyad’daki Selam Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi petrolünü doğu bölgesindeki rezervlerden batı sahilindeki Yanbu Limanı’na petrol taşıyan boru hattı üzerinde bulunan iki pompa istasyonuna bombalar taşıyan dronelarla yapılan saldırının, yalnızca  Suudi Arabistan’ı değil, aynı zamanda küresel petrol arz güvenliğini ve dünya ekonomisini hedef aldığına dikkat çekildi.

Toplantıda, İran tarafından desteklenen Husi milisleri de dâhil olmak üzere, bu tür sabotaj eylemleri gerçekleştiren tüm terör örgütlerine karşı durmanın önemi vurgulandı.

TERÖR EYLEMLERİNE KARŞI ORTAK SORUMLULUK ALINMALI

Suudi Arabistan’ın, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Umman Körfezi’ndeki kara suları yakınında sivil kargo gemilerini hedef alan sabotaj eylemlerini kınadığı ifade edilen toplantıda, bu tür terör saldırılarının, bölgesel ve uluslararası barış ile güvenliğe olumsuz yansıyacak şekilde seyrüsefer güvenlik ve emniyeti için ciddi tehdit oluşturduğu vurgulandı. Deniz trafiği ve petrol tankerlerinin güvenliğini sağlamanın uluslararası topluluğun ortak sorumluluğu olduğunun da altı çizildi.

Kral Selman, toplantının başında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yaptığı telefon görüşmesinin içeriği hakkında bilgi vererek, iki ülke arasındaki stratejik ilişkiler ve işbirliğinin gözden geçirildiğini, bununla birlikte bölgedeki durum ve uluslararası arenadaki gelişmelerin ele alındığını belirtti.

Toplantının ardından, Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklamada bulunan Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane, toplantıda Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, Cidde’deki tarihi binaları kapsayan ve ilk aşamada 50 milyon riyale ulaşan 56 restorasyon projesine verdiği desteğe övgüde bulunulduğunu dile getirdi.

Eş-Şebane’nin aktardığına göre, Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca Devlet Güvenlik Başkanlığı’ndaki yetkililerin, 8 teröristten oluşan hücre evini çökertilmesine yönelik çabaları takdir edildi.

Enformasyon Bakanı, toplantıda, Suudi Arabistan ile Meksika hükümetleri arasında arananların iadesini öngören mutabakat zaptı ile ilgili Meksika tarafıyla görüşmek ve imza atmak üzere İçişleri Bakanı veya yardımcısına yetki verilmesine karar verildiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca, Suudi Arabistan Adalet Bakanlığı ile Amerikan Barolar Birliği arasında işbirliğini öngören mutabakat zaptı ile ilgili ABD Barolar Birliği ile görüşmek ve imza atmak üzere Adalet Bakanı’na yetki verilmesine karar verildi.

Enformasyon Bakanı, Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın içişlerine yönelik bir takım kararlar alındığını da sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat