Şarka Emirliği’ndeki en büyük cami kapılarını açtı

Beş yıldan uzun bir sürede yapılan, Şarka’daki en büyük cami Al Noor, kapılarını Ramazan ayının ilk Cuma günü açtı.

Cami 185 bin 806 metrekarelik bir alan üzerine inşa edildi, bahçeler ve çeşmeler ile çevrili.

İnsanlar, Şarka Hükümdarı Şeyh Dr Sultan bin Muhammed El Qasimi’nin İslam mimarisine dayanan inanç ve estetik vizyonuna göre inşa edilmiş ve tasarlanan uzun zamandır beklenen caminin fotoğraflarını çekip dua etmek için ülkenin dört bir yanından geldi.

DÖRT BİR YANDAN CAMİYE AKIN ETTİLER

55 yaşındaki Hindistanlı iş insanı Shakeel Ahmed, öğle namazını kılmak için Şarka’nın Mareija bölgesinden camiye geldi.

Shakeel Ahmed, “Caminin açıldığını duyduğumda gerçekten heyecanlandım. Noaf bölgesinde işim var bu yüzden haftada iki gün buradan geçiyorum ve caminin önünden her geçtiğimde cami inşaatının ne zaman biteceğini merak ediyordum. Caminin yapımı çok uzun sürdü ama her saniyesine değer bir iş. Bu, bir şaheser ve her ziyaret edeni gururlandıracak bir şey” diye konuşarak cami hakkındaki düşüncelerini dile getirdi.

9 yaşındaki oğlu ile camiyi ziyarete gelen 32 yaşındaki üç çocuk babası Jasim el Hamoudi, caminin içi tasarımının kendisini şaşırttığını söyledi.

El Hamoudi, “Tavanlar, pencereler, avizeler, her şey çok iyi tasarlanmış ve kişiye huzur veriyor. Camide dua etmek için durmaya karar verdiğimizde Acman’a dönmek üzere yoldaydık. Ülkemin böyle büyük bir camiyi tasarlayıp, inşa etmek için çok çaba harcadığını görmekten gurur duyuyorum. Bu gerçekten beklememize ve çabamıza değiyor” diye konuştu.

Dokuz yaşındaki oğlu Ali de camide dua ediyor olmaktan mutlu olduğunu dile getirdi.

BİRDEN ÇOK KAPISI VAR

Ali, “Cami çok büyük ve çok güzel. Açılmasını bekliyordum. Babama, beni her zaman buraya getirmesini söyleyeceğim” dedi.

Caminin, ikisi kadın, biri VIP, biri de otobüsler için dört halk girişi dâhil olmak üzere birçok kapısı ve girişi bulunuyor.

Caminin ana dua salonunda vitraylı kemerli pencereler, Kuran’dan ayetler ile dekore edilmiş duvarlar, merkezde büyük bir avize ve zemini kaplayan birinci sınıf kırmızı bir halı yer alıyor.

Cami’nin dışı, benzersiz bir İslami mimari tarzı yansıtacak şekilde tasarlanmış kubbelere, minarelere ve sütunlara sahip.

Ürdün’den Salah Abdulsalam, “Caminin güzelliği ve benzersizliğine bakmaya doyamazsınız. Maliha Yolu üzerinden Füceyre’den gelip caminin önünde her geçtiğimde camiyi görüyordum ve içeriden nasıl göründüğünü öğrenmek istiyordum” diye konuştu.

Asansörler, abdest bölgelerinin ve kadın bölümünün yakınına kolay erişim için kuruldu.

25 BİN KİŞİYE EV SAHİPLİĞİ YAPABİLECEK

28 yaşındaki Abdulsalam, “Her şey çok iyi tasarlanmış ve kadın, erkek, çocuk, özel ihtiyacı olan fark etmeksizin herkese uygun. Ramazan ayı için çok güzel bir hediye ve konumu da oldukça iyi. İnsanlar, diğer Emirlikler’e giderken durup namaz kılabilir ve yolcuklarına kaldıkları yerden devam edebilirler” diyerek görüşlerini ifade etti.

Cami, Tay bölgesindeki Maliha Yolu ile Emirates Yolu’nun kesiştiği yerde bulunuyor ve yaklaşık olarak 25 bin kişiye ev sahipliği yapabilir.

İç mekânda, 610’u kadın olmak üzere 5 bin kişinin üzerinde bir kapasiteye sahip. Ön tarafta bulunan salon ve yan taraflardaki lobi alanları da 6 binden fazla kişiye ev sahipliği yapabilirken, dış mekânlar ise 13 bin 500 kişiye ev sahipliği yapabilir.

Camide, iki abdest alanı, yaşlı ve özel ihtiyacı olan kişiler içinde 100 tekerlekli sandalye bulunuyor. Namaz sandalyeleri, su ve Kur’an kopyaları, dua etme alanlarına yakın yerlere yerleştirildi.

Abdulsalam, “Caminin bahçesi oldukça geniş ve aile buluşması içinde uygun. Çocuklar buna bayılacak” dedi.

Camii ayrıca, Müslüman olmayan ziyaretçileri ve dünyanın dört bir yanından gelen bilgi severleri ağırlıyor. Müslüman olmayanlar, müze, hediyelik eşya dükkânı, kafeterya, açık alanlar, fıskiyeler ve şelaleler için alanlarına ve İslami eserler bakımından zengin büyük bir kütüphaneye ev sahipliği yapıyor.

Yaklaşık 2 bin 600 araba kapasiteli bir park alanına sahip. Cami, Tay, Seouh, Badea, Hawshi ve Juwaiza alanlarına hizmet edecek.

The National