Sri Lanka’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Sri Lanka hükümeti, Paskalya saldırılarının ardından Müslümanlara yönelik devam eden şiddet olayları nedeniyle art arda 2 gece sokağa çıkma yasağı ilan etti.

21 Nisan’da Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini sırasında düzenlenen ve 258 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından pazartesi günü geç saatlerde patlama meydana geldi.

AFP’nin haberine göre, polis, şiddeti durdurmak amacıyla 2 gece ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Sokağa çıkma yasağı, 45 yaşındaki Müslüman Fadl el-Amin’in bıçak ve kesici aletlerle öldürüldüğü Kuzey Batı Bölgesi’nde gün boyu uygulandı.

El-Amin’in cenazesi geniş güvenlik önlemleri altında kaldırıldı. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı törende polis ve ağır silahlı ordu görevlendirildi. Polis dün yaptığı açıklamada, şiddet olaylarında rol oynayan 13 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Kolombo’nun kuzeybatısındaki bir başka bölgede, kalabalık öfkeli bir grup polis ve güvenlik güçlerine saldırdı, Müslümanların dükkanlarını yaktı, evlerine baskın düzenledi ve camileri talan etti.

Şarkul Avsat