El-Huyerini: El-Asuf dizisi toplumun gerçekliğine aykırı

Suudi düşünür ve eleştirmen Ali el-Huyerini, ‘El-Asuf’ dizisini, hikayenin geçtiği dönemdeki toplumun gerçeğini yansıtmaması nedeniyle eleştirdi.

Suudi gazeteci Abdullah el-Mudayfer ile Rotana Haliciye kanalında yayınlanan ‘El-Liwan’ programına katılan el-Huyerini, “El-Asuf dizisi 60-70’li yılları anlatıyorsa bu biraz haksızlık oluyor. Çünkü biz o dönemde kültürel, entelektüel ve endüstriyel anlamda rönesans yaşadık. Hikayenin geri kalanı bilmiyorum. Bana bu dönemde yaşanan gerçek hikayeleri verin” dedi.

El-Huyerini, “Drama ve dizilerin doğrudan bir mesajı olması gerekmez, ancak beni ailelerin dışında hayatımızın bel kemiği olan paraya götürmelisiniz. Parasını ülkede tutmakta ve ona yatırım yapmakta ısrar eden bir tüccarı da bana gösterin. Amerikan sinemasında, Arap dünyasının aksine asla aile sorunları ortaya çıkmaz” yorumunda bulunarak, El-Asuf dizisinin sadece Suudi toplumundaki aile sorunlarına yer verdiğine dikkat çekti.

Dizilerde kadınları güçlü göstermenin gereğine değinen el-Huyerini, senaristlere, kadınları doktorluk gibi saygın ve güçlü mesleklerde göstermelerini tavsiye etti.

Dramaların, insanları güldürerek ya da insanların içindeki yarayı hissetmelerini sağlayarak toplumu inşa etmek için yapıldığına dikkat çeken el-Huyerini, “Toplumu inşa etmeli ancak zayıflığı da gizlememeliyiz” dedi.

“1927’den bugüne sinema diyebileceğim sadece 4 ya da 5 film var” diyen el-Huyerini, medya ve sanatının rolünün, toplum seviyesini yükseltmek ve insanlara mesaj vermek olduğunu kaydederek, yine de bunların gerçek sorunları açığa vurmadığına dikkat çekti.

Şarkul Avsat